CBŚP przejęło prawie 300 sztuk nielegalnej broni [FOTO]

17 czerwca 2021, 08:55
broń, CBŚP, Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 7 osób zatrzymanych, blisko 30 przeszukań i przejęcie 286 sztuk broni, a także 3 tys. sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP, prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Krajowej - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W działaniach wzięło udział ponad 100 policjantów, w tym m.in. policyjni kontrterroryści i pirotechnicy. Zatrzymani są podejrzani o posiadanie, przerabianie i handel bronią palną, a 4 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W minionym tygodniu przeprowadziło akcję, w którą zaangażowanych było ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak informuje Biuro, w związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania niektórych podejrzanych zostały przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.

Akcję prowadzono w na terenie 8 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Działania zorganizowano tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. Funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko 30 obiektów i zatrzymali 7 osób podejrzanych. Mundurowi odkryli i zabezpieczyli 183 szt. broni palnej krótkiej, 103 szt. broni palnej długiej, 73 szt. istotnych elementów broni palnej (np. lufy, zamki, baskile), a także ok. 3 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju, 2 granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych. Dodatkowo zabezpieczono 4 sztuki broni białej, w tym dwa ostrza ukryte w laskach. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. handlu bronią palną, przerabiania broni lub posiadania broni palnej czy amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 4 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, z czego 2 aresztowano warunkowo z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe.

Jak informuje CBŚP, wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie, by ustalać między innymi to czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią, weszły w jej posiadanie. Jak podkreślono, sprawa jest rozwojowa a policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
BadaczNetu
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:44

Muzeum przeszukali ?

Herr Wolf
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:10

Kim byli kolekcjonerzy?

Jacek
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:25

Wiek broni wskazuje raczej na chęć utworzenia muzeum. Pójść popełniać przestępstwo z Waltherem GSP? Toż cegła jest bardziej poręczna. Niektóre egzemplarze stanowią głównie zagrożenie dla potencjalnego strzelca.

ofukany
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:52

Niektóre egzemplarze MSBS Grot też stanowią zagrożenie dla strzelców. Tak można napisać o każdej broni.

easyrider
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:05

Szczególnie w ocenie Onetu i ludzi, którzy nigdy z niego nie strzelali.

Dred
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:57

Zwłaszcza Onet jest znany z pisania prawdy...

Gts
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:17

Poszli na Weteran Bazar i zrobili nalot na wszystkich sprzedawcow. ide o zaklad ze gros z tych egzemplarzy nigdy nie wystrzeli a jak juz to zrani strzelca, a nie kogos innego. Wielki sukces, gdyby w Polsce byla normalna ustawa o broni, to podejrzewam ze kazdy mialby jakas sztuke po dziadku w domu i i tak nikomu nie dziala by sie krzywda.

Luke
czwartek, 17 czerwca 2021, 11:08

Ale ze broń m.in z czasów ii wojny światowej to nikt nie wspomniał

Ktokolwiek
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:38

Ale za to jaki sukces! Wszystko sprzed 75 lat - to chyba podpada już pod ustawę o ochronie zabytków (wiek artefaktu powyżej 50 lat). Gratulacje. Małe pytanie: gdzie znajduje się broń współczesna, znacznie bardziej groźna, bo według niektórych oszacowań tego typu niezarejestrowanej broni palnej (nie jekich-tam elementów broni białej) jest w Polsce około 300 tys. sztuk?

viper
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:13

Możesz podać źródło tej informacji o "szacunkach"?

Jim
piątek, 18 czerwca 2021, 10:32

Grupa ożarowska.

wojo
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:31

Oczywiscie w rekach nielegalnej sluzby dozorujacej i krytej przez wspolnikow na najwyzszym szczeblu panstwowym. Typowy show time. Zastraszyc I terroryzowac spoleczenatwo w imieniu pokoju i bezpieczenstwa.

Tweets InfoSecurity24