Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. Zamachowcy zaatakowali dwa meczety w Christchurch

15 marca 2019, 11:07
Christchurch_mosque_003
Fot. Wikimedia/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Co najmniej 49 osób zginęło, a 48 zostało rannych, w tym 25 - ciężko, w piątek w atakach terrorystycznych na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii. Premier Jacinda Ardern poinformowała, że w kraju wprowadzono najwyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa.

Według najnowszych komunikatów policji liczba zabitych wzrosła z 40 do 49. Komisarz nowozelandzkiej policji Mike Bush przekazał dziennikarzom, że 41 osób zginęło w jednym meczecie, siedem osób - w drugim; jedna osoba zmarła w szpitalu. Bush opisał atak jako "bardzo dobrze zaplanowany czyn". 

Ataki miały miejsce w piątek ok. 14:45 (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Al-Nur i przed godz. 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) - w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood. Christchurch leży na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, liczy ponad 400 tys. mieszkańców.

"To najczarniejszy dzień Nowej Zelandii" - oświadczyła Ardern bezpośrednio po strzelaninach, które określiła jako "atak terrorystyczny". Premier mówiła o 25 ciężko rannych osobach. Służby medyczne, na które powołuje się agencja Reutera, podają, że obecnie hospitalizowanych jest 48 osób, w tym dzieci.

Jak poinformował Bush, jednemu z czworga napastników postawiono już zarzut morderstwa i w sobotę ma on stanąć przed sądem. Więcej szczegółów nie ujawniono.  Policja podała, że po atakach zatrzymała cztery osoby - trzech mężczyzn i kobietę.

Premier Ardern przekazała, że cztery osoby, umieszczone w areszcie, mają ekstremistyczne poglądy, ale nie figurują w policyjnych kartotekach. Jak podaje agencja Associated Press, mężczyzna, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki, zostawił 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego je przeprowadził. Według tego manifestu jest 28-letnim Australijczykiem i rasistą.

Wcześniej premier Australii Scott Morrison poinformował, że jedną z czterech osób, zatrzymanych w Nowej Zelandii po strzelaninach w Christchurch, jest Australijczyk. "Wraz z naszymi nowozelandzkimi kuzynami opłakujemy, jesteśmy zszokowani, jesteśmy przerażeni, jesteśmy oburzeni (...) i bezwzględnie potępiamy atak, który miał miejsce dzisiaj i został dokonany przez prawicowego ekstremistę, brutalnego terrorystę" - oświadczył.

Nowa Zelandia "niewątpliwie doświadczyła dziś ataku, który jest bezprecedensowy, w przeciwieństwie do wszystkiego, czego doświadczyliśmy wcześniej" - mówiła premier Ardern, dodając że wśród poszkodowanych mogą być migranci i uchodźcy. "Ale Nowa Zelandia została wybrana, ponieważ nie jesteśmy miejscem, w którym istnieje brutalny ekstremizm. Odrzucamy te pojęcia i musimy je nadal odrzucać" - podkreśliła.

Dodała, że Nowa Zelandia nie jest miejscem "dla tego rodzaju zachowań, tego rodzaju ideologii". "Odrzucamy to, musimy to odrzucić" - podkreśliła. "To miejsce, w którym ludzie powinni czuć się bezpiecznie i będą czuć się bezpiecznie. Nie pozwolę na zmianę profilu Nowej Zelandii. Nikt z nas nie powinien" - wzywała.

Do tragicznych wydarzeń w Nowej Zelandii odniósł się m.in. Prezydent Rosji. Władimir Putin złożył kondolencje premier Nowej Zelandii Jacindzie. „Ataki na cywilów, którzy zebrali się na modlitwę, bulwersują okrucieństwem i cynizmem” - napisał Putin. "Liczę na to, że wszystkie osoby powiązane z tą zbrodnią poniosą zasłużoną karę" - podkreślił rosyjski prezydent. Zapewnił, że Rosja podziela ból ludzi, którzy w atakach stracili swoich krewnych i bliskich.

Z kolei Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił w piątek, że Europa jest solidarna z Nową Zelandią po "brutalnym ataku" na meczety w Chistchurch. "Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia" - napisał na Twitterze Tusk. "Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność" - dodał.  

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
gnago
sobota, 16 marca 2019, 21:25

"Z kolei Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił w piątek, że Europa jest solidarna z Nową Zelandią po "brutalnym ataku" na meczety w Christchurch" Takich zapewnień mi brakowało po każdorazowym zamachu na świątynie koptyjskie w Egipcie. A zebrało się ich już bodajże kilkanaście

gaskop
sobota, 16 marca 2019, 19:38

Ciekawe ile pozostało nam czasu zanim internet nie zostanie sprowadzony do interaktywności na poziomie ogłoszeń XXX z telegazety.

Realista
piątek, 15 marca 2019, 14:43

islam jest gatunkiem inwazyjnym nie dziwi to iż zachodni dostają szewskiej pasji na hasła LGBT plus i cos tam jeszcze ... wywyższania cudzego kultu otwierając drzwi przed osobami które przez dekady wcześniej nie włożyły nic wspólnotę a teraz ciągną benefity kiedy zakłada się knebel na wolność słowa za pomocą marksizmu podkreślając "schorzenia " polityczne ... no cóż trzeba z tym żyć ... jednak patrząc realnie każdy który to czyta ma morderce w linii DNA idąc przez milenia bo gdyby nie miał to by tego nie czytał !!!! nie pochwalam tego typu metod ale je rozumiem a komuna wie że "akcja powoduje reakcje" i na to liczy

stroopwaffel
piątek, 15 marca 2019, 14:07

I spirala nienawiści się dalej nakręca.

Sailor
piątek, 15 marca 2019, 13:50

Czyli powiedzenie, lansowane przez niektóre środowiska że nie każdy muzułmanin jest terrorystą ale każdy terrorysta jest Muzułmaninem jest nieaktualne.

sobota, 16 marca 2019, 01:07

Jasne że jest aktualne, bo każdy przypadek białego cLowieka będzie notowany i przeradza y w najgorsze, nie jestem za mordowaniem ludzi ale i nie jestem za mordowaniem w imię religii, tym bardziej w nie swoim kraju