MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Policyjny Tester
czwartek, 15 października 2020, 18:48

Glupie dzielenie na lepszych i gorszych, na tych, ktorym sie po prostu nalezy i plebs :(

kirk
czwartek, 15 października 2020, 17:41

A co z przyjętymi po 2003r i mającymi lata z cywila? Dlaczego nie rozwiązuje się tej kwestii teraz?

Benek.
czwartek, 15 października 2020, 17:36

Ciekawe jest rozumowanie "nie można pozwolić odejść doświadczonym funkcjonariuszom". Idąc tym tokiem rozumowania to jeśli ktoś ma ładną i atrakcyjną żonę to aby nie poszła do innego to zamiast dbać o nią, wspierać, kupować kwiaty aby zechciała z nami zostać to lepiej zamknąć ją w piwnicy i nie pozwolić wychodzić. Może to i skuteczna metoda ale ona kiedyś odbije się rządzącym czkawką. Aby jak najszybciej.

Benek.
czwartek, 15 października 2020, 17:28

Jeżeli zmiany nie będą różnicować ludzi ze względu na wiek czy staż pracy cywilnej to są skrajnie niesprawiedliwe. Co ma zrobić człowiek który ma 18 lat cywila, 20 służby i 55 lat na karku? Jeszcze 5 lat ma pracować?Gdzie? Bo chyba nie w służbie w takim wieku. Za co? Za zaliczenie 9 lat? A co z resztą? Wg obecnych przepisów po osiągnięciu wieku otrzyma ok 1000zł z ZUS a tu musi przepracować jeszcze 5 lat aby otrzymać 500.Ja osobiście dziękuje za te zmiany. Niech nikt za moje wpłacane do budżetu pieniądze nie odbywa setki posiedzeń, debat i spotkań aby uchwalać takie zmiany. Dziękuje. Jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem oprócz oddania składek z ZUS jest aby liczyć 1.3 za cywila ale ludziom którym z tych wyliczeń wyjdzie już, teraz 75 proc pozwolić odejść. Jeżeli ktoś odejdzie po 22 czy 23 latach ale w życiu przepracował prawie 40 lat to chyba nikogo nie okrada.

piątek, 16 października 2020, 02:22

Pięknie to przedstawiłeś ale jak związki mogą się zgodzić na coś takiego to jeszcze pogarsza naszą sytuację

Kistek
czwartek, 15 października 2020, 16:56

A co z tymi co mają 21 lat ?????

Tweets InfoSecurity24