8 mln euro na nowy system ochrony granic

9 stycznia 2019, 09:47
Frontex
Fot. Frontex
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) podpisała z Asseco ramową umowę na rozwój nowej wersji systemu Opera, który służy przede wszystkim do kontroli granic. Jest on używany do planowania wykorzystania zasobów ludzkich oraz sprzętowych przez kraje Unii Europejskiej oraz strefy Schengen podczas wspólnych działań operacyjnych. Wartość kontraktu to blisko 8 mln euro netto. Wdrożenie zostało zaplanowane na okres 2 lat.

Jak zapewniają przedstawiciele Asseco, nowa wersja Opery ułatwi dostęp do danych, które obecnie są gromadzone w różnych systemach. Dzięki temu rozwiązaniu będą one znajdować się w jednym miejscu, co pozwoli uniknąć błędów podczas ich ręcznego przetwarzania i pobierania z wielu źródeł. System będzie przechowywał m.in. informacje personalne, dane o urządzeniach technicznych razem z ich specyfikacją, a także szczegóły dotyczące prowadzonych działaniach w celu kontroli granic. Pozwoli również na szybką analizę i planowanie środków finansowych.

"Przygotowanie nowej wersji systemu Opera to przykład zaawansowanego i złożonego projektu technologicznego z obszaru obronności, który będziemy realizować. Powierzenie tego zadania Asseco jest potwierdzeniem naszych kompetencji i doświadczenia we wdrożeniach rozwiązań IT dla organizacji z sektora służb mundurowych” – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland. „Jednym z istotnych celów, jaki mamy osiągnąć projektując system dla Frontex jest stworzenie wygodnego w użyciu interfejsu, który zostanie udostępniony zarówno pracownikom tej organizacji, jak i innym zewnętrznym użytkownikom współpracującym z Agencją” – dodał. 

Przy tworzeniu nowego oprogramowania będą wykorzystane technologie ICT, co zapewni sprawne przetwarzanie, gromadzenie i przesyłanie informacji w formie elektronicznej. W ramach umowy, Asseco dostarczy niezbędne oprogramowanie, wykona migrację danych z istniejącej wersji systemu oraz przeprowadzi szkolenia użytkowników. 

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, wspiera państwa członkowskie UE i państwa stowarzyszone w ramach Schengen w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE i zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Ma swoją siedzibę ma w Warszawie.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Plush79
czwartek, 10 stycznia 2019, 00:00

-CB- pamięć krótka jak widzę. Kiedy Węgry mówią STOP władze UE (czyt. Niemcy/Francja) mówią NEIN. Pamiętasz jak karać nas chcieli? UE rządzą Niemcy i Francja, reszta (czyt. demokracja w UE) to fikcja.

-CB-
środa, 9 stycznia 2019, 19:54

@Andrzej - a Niemcy to niby graniczą z jakimś krajem spoza UE? A może przez ocean na pontonach ci imigranci do nich przypływają? A skąd wzięły się kiedyś nagle tysiące uchodźców w Budapeszcie? Z Niemiec tam przywędrowali? Większość dostaje się albo przez Włochy, albo Bałkany (i przechodzą wtedy między innymi przez Węgry). Ci którzy teraz najwięcej krzyczą, najwięcej ich do Europy wpuszczają...

Andrzej
środa, 9 stycznia 2019, 13:27

A po co to ? Angela Merkel wyraziła się jasno "Zapraszamy wszystkich". Inne głosy są bez znaczenia.

Stalker
środa, 9 stycznia 2019, 12:54

W końcu jakakolwiek ochrona. Super wiadomość szkoda tylko że do tej pory ochrona była na poziomie ZERO

Tweets InfoSecurity24