Reklama

Za Granicą

Ukraińska straż graniczna z nową artylerią rakietową

Holowana wyrzutnia pocisków rakietowych RAK-12 kal. 128 mm.
Holowana wyrzutnia pocisków rakietowych RAK-12 kal. 128 mm.
Autor. Office of the President of Ukraine

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna zaprezentowała nowy wykorzystywant przez siebie typ artylerii rakietowej. Tym razem powstał on poprzez integrację holowanej wyrzutni rakiet RAK-12 na transporterze M113.

Zademonstrowany pojazd był jednym z kilku rodzajów uzbrojenia, jakimi pochwaliła się Ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Wśród nich był już znany HMMWV M1152 z osadzoną w przedziale transportowym wspomnianą wieloprowadnicową wyrzutnią rakiet RAK-12. Jak widzimy, przekazana przez Chorwację konstrukcja stała się dość popularna w tej ukraińskiej formacji, która aktywnie w zeszłym roku ćwiczyła jej wykorzystanie. Oprócz wariantów samobieżnych używana jest także klasyczna wersja ciągniona. Nie jest wiadome, ile sztuk tego typu uzbrojenia otrzymała Ukraina.

Reklama

RAK-12 to holowana wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 128 mm opracowana na potrzeby armii chorwackiej. Powstała na bazie samobieżnego systemu rakietowego M-63 Plamen. Maksymalny zasięg rażenia celów przy pomocy RAK-12 wynosi od 8500 do 13 000 metrów w zależności od użytej amunicji. Wyrzutnia posiada łącznie 12 prowadnic, które mogą wystrzelić całą salwę rakiet w czasie kilkudziesięciu sekund. Wyrzutnia może być transportowana drogą powietrzną za pomocą śmigłowców lub lądową z prędkością do 80 km/h (przy niezaładowanych prowadnicach). Obecnie jednym z niewielu użytkowników RAK-12 jest chorwacka armia, która posiadać ma łącznie 68 egzemplarzy, z czego w aktywnej służbie pozostaje jedynie osiem.

Czytaj też

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. w. Wdrożono go do US Army w 1960 roku jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej. Służył w tej roli do czasu wdrożenia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. W celu obniżenia masy własnej kadłub wykonano z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak w późniejszych wariantach wymieniono go na wysokoprężny 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm. Obecnie M113 jest używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach, w tym m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama