Reklama

Za Granicą

Międzynarodowa grupa przestępcza rozbita. Na jej czele stali Rosjanie

Autor. Policia Nacional

Funkcjonariusze z Centralnej Jednostki ds. Przestępczości Gospodarczej i Fiskalnej hiszpańskiej Policji Krajowej rozbili międzynarodową sieć przestępczą kierowaną przez obywateli Rosji. Grupa wyłudziła co najmniej 645 milionów euro poprzez fałszywe inwestycje w lecznicze rośliny konopi indyjskich w ramach platformy crowdfundingowej „Juicy Field”.

Operacja hiszpańskiej policji pod kryptonimem „Stoner” była koordynowana przez Europol i Eurojust. Uczestniczyli w niej także policjanci z niemieckiej policji krajowej w Berlinie (Landeskriminalamt LKA - przyp. red.) i francuskiej Żandarmerii Narodowej przy współpracy m.in. agencjami z USA, Dominikany oraz brytyjską Narodową Agencji ds. Przestępczości (NCA). W operacji wzięli też udział policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Polski.

Operację przeprowadzono na Teneryfie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Łotwie, w Polsce oraz we Włoszech i na Dominikanie. Zatrzymani zostali głównie Rosjanie, ale także obywatele holenderscy, niemieccy, włoscy, łotewscy, maltańscy, polscy, jordańscy, amerykańscy i wenezuelscy, którzy wykorzystywali reklamy w sieciach społecznościowych, aby zwabić ofiary na swoje strony internetowe. Platformy te oferowały obiecujące możliwości inwestowania w ramach crowdsourcingu w uprawę, zbiór i dystrybucję roślin konopi indyjskich do celów leczniczych

Procederem zarządzali Rosjanie

W ramach prowadzonego śledztwa udało się zidentyfikować osoby kierujące tym procederem. Są nimi obywatele Rosji, którzy używali fałszywych tożsamości i nigdy oficjalnie nie figurowali w danych rejestrowych firmy oraz stronach internetowych. Rosjanin podejrzewany o bycie jednym z głównych organizatorów oszustwa został aresztowany przez władze Dominikany przy współudziale hiszpańskiego zespołu śledczego i Europolu.

Reklama

W hierarchii grupy znajdowali się menadżerowie platformy – różnych narodowości – którzy oficjalnie zarządzali siecią biur i pracownikami mających siedzibę m.in. w Walencji, Berlinie, Zurychu, Amsterdamie i Lizbonie. Ofiarami oszustwa - według brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) - było 180 000 osób z 35 krajów, które naiwnie licząc na kolosalne zyski w wysokości od 70 proc. do 168 proc.  zainwestowali swoje pieniądze w platformę „Juicy Field”.

Jak się okazało, pieniądze nie były inwestowane marihuanę leczniczą – część została jedynie przeznaczona na wypłaty w ramach obiecywanych profitów dla inwestorów, co miało być swoistą zachętą dla pozostałych. Większość pieniędzy została wytransferowana poprzez sieć rachunków bankowych i giełd kryptowalut założonych przez firmy fasadowe i podstawione osoby z Europy Wschodniej. Oficjalna strata 645 milionów euro jaką ponieśli poszkodowani - według komunikatu Europolu - jest jedynie szacunkowa, z racji tego, że rzeczywiste i niezgłoszone szkody mogą być znacznie wyższe.

Czytaj też

W efekcie operacji „Stoner” zablokowane zostały konta bankowe o wartości 58 600 euro, 116 300 euro w kryptowalutach i 106 000 euro w gotówce, a także dziesięć aktywów nieruchomościowych o wartości 2,6 mln euro. Zajęto także biżuterię, dzieła sztuki i luksusowe pojazdy, a także sprzęt komputerowy i różną dokumentację. Do tego należy dodać blokadę na początku dochodzenia 4,5 mln euro na koncie, które organizacja miała na Cyprze oraz na czterech rachunkach z 23 BTC (Bitcoin – przyp. red.) o wartości 1,4 mln euro.

Legalizacja uprawy konopi indyjskich lub rozszerzenie dopuszczalnej zawartości THC w produktach z konopi indyjskich do celów osobistych, rekreacyjnych i terapeutycznych staje się faktem w niektórych krajach UE. Są one jedną z najczęściej spożywanych psychoaktywnych substancji zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie. Równocześnie sieci przestępcze skutecznie dostosowują się do tych nowych regulacji prawnych, poprzez proceder oszustwa związanego polegającego na oferowaniu rzekomych możliwości inwestycyjnych o niskim ryzyku i wysokich zyskach.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze