Stanowcza reakcja Wielkiej Brytanii po ataku na Siergieja Skripala

13 marca 2018, 12:50
London-BigBen_(27038026452)

Fot. Theron from Midland, licencja CC0, commons wikimedia

  • Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji w sprawie otrucia byłego pracownika GRU Siergieja Skripala, który miał być poddany działaniu rosyjskiej broni chemicznej "nowiczok";
  • Dla Rosjan cała debata w Izbie Gmin i wystąpienie premier May to "cyrkowe przedstawienie";
  • Wyrazy solidarności i wspracia dla Brytyjczyków płyną ze strony Stanów Zjednoczonych oraz UE. 

Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji, w sprawie ataku na byłego pracownika GRU Siergieja Skripala. Rosjanie nazywają całą sprawę "cyrkowym przedstawieniem", zaś Stany Zjednoczone oraz UE wyrażąją wsparcie dla władz brytyjskich. Niemiecki "Die Welt" już pisze o nowej "epoce lodowcowej", i to nie tylko w relacjach brytyjsko-rosyjskich.

Premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Dodała, że czas na odpowiedź minie we wtorek o północy. Jednak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała "cyrkowym przedstawieniem" debatę w brytyjskim parlamencie, która poświęcona była właśnie zamachowi na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala.

Wsparcie dla Brytyjczyków ze strony USA i UE

Amerykański Sekretarz Stanu, Rex Tillerson, powiedział w poniedziałek, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia Wielkiej Brytanii, jakoby za otruciem byłego pracownika GRU Siergieja Skripala, stała właśnie Rosja. Tego rodzaju stanowisko pojawiło się w komunikacie agencji Reuters. Sekretarz Stanu zaznaczył, że "pociągnie to za sobą reakcję". Jednocześnie również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapewnił Wielką Brytanię o solidarności UE w związku z próbą otrucia byłego rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala za pomocą środka paralityczno-drgawkowego.

Niemiecki "Die Welt" wskazuje, iż może nadejść "nowa epoka lodowcowa" w stosunkach brytyjsko-rosyjskich, a to wpłynie tym samym na postawę całego "zachodu" wobec Rosji.

Stanowcze wystąpienie premier May w Izbie Gmin

Premier T. May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na Skripala użyto broni chemicznej typu "nowiczok", która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

Na podstawie pozytywnej identyfikacji użytego środka chemicznego (...), naszej wiedzy na temat uprzedniej produkcji tego środka przez Rosję i tego, że nadal byłaby w stanie go wyprodukować, historii dokonywanych przez Rosję zabójstw, a także naszej oceny, że Rosja uznaje niektórych ze zbiegów za uzasadnione cele prób zabójstwa, rząd uznał, że jest wysoce prawdopodobne, iż Rosja jest odpowiedzialna za działania przeciwko Siergiejowi i Julii Skripalom

Premier Wielkiej Brytanii T. May

Podkreśliła, że "istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało w Salisbury 4 marca: albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko naszemu państwu, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad potencjalnie katastrofalnie szkodliwym środkiem paralityczno-drgawkowym i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób".

May potwierdziła, że w poniedziałek popołudniu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Rosyjska broń chemiczna "niwczok"

May poinformowała, że szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson pilnie wezwał rosyjskiego ambasadora i zażądał od niego wyjaśnień, a także "natychmiastowego przekazania pełnych informacji na temat programu rozwoju broni chemicznej "nowiczok" dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" z siedzibą w Hadze. Termin na złożenie wyjaśnień mija o północy z wtorku na środę.

Brytyjska premier podkreśliła, że w środę jej rząd "szczegółowo rozpatrzy odpowiedź Rosji", ale zastrzegła: "jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi, to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii". Wtedy wrócę do parlamentu i przedstawię pełny zakres działań, jakie podejmiemy w odpowiedzi" - zapowiedziała, dodając, że jej rząd rozpocznie także w tej sprawie konsultacje w ramach ONZ i NATO oraz z najbliższymi sojusznikami.

(...) ta próba zabójstwa przy użyciu wojskowej broni chemicznej w brytyjskim mieście jest nie tylko przestępstwem przeciwko rodzinie Skripalów, ale jest pozbawionym skrupułów i zuchwałym aktem wrogości wobec Wielkiej Brytanii, zagrażającym życiu niewinnych cywili

Premier Wielkiej Brytanii T.May

Odmawiając podania szczegółów możliwej odpowiedzi brytyjskiego rządu, May zaznaczyła jednak, że "musimy być gotowi do podjęcia znacznie bardziej rozległych działań" niż sankcje i ograniczenia, które zostały nałożone na Rosję po zabójstwie innego byłego rosyjskiego agenta, który zdecydował się na współpracę z Brytyjczykami, Aleksandra Litwinienki.

Stany Zjednoczone wspierają Wielką Brytanię 

Administracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych zaznacza, że  monitoruje sprawę próby otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i zdecydowanie ją potępia. Tym samym zapewnia, że "stoi u boku swego najbliższego sojusznika”, czyli Zjednoczonego Królestwa - podał w poniedziałek w ramach oficjalnego komunikatu Biały Dom. "Ufamy brytyjskiemu śledztwu" - powiedział Sekretarz Stanu Rex Tillerson. "Zgadzamy się, że osoby odpowiedzialne - zarówno ci, którzy popełnili przestępstwo, jak i ci, którzy je zamówili - muszą ponieść odpowiednie, poważne konsekwencje" - dodał.

PAP/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 70
starajacy sie myslec
sobota, 17 marca 2018, 13:39

dzien dobry, zgadam sie z \'przedmowcami\'...pytanie, ktore mozna zadac to- czy i jaki wplyw na to wszytsko miala kilka dni wczesniej \'wypowiedziana\' wojna ekonomiczna na drugim froncie ? ;-)

PiotrEl
środa, 14 marca 2018, 14:27

Pytanie: gdzie żyje twórca \"nowinka\" - gazu użytego w zamachu? Odpowiedź: oczywiście w USA.... Ujawnił wszystkie tajemnice sowieckiej broni chemicznej, opublikował książki na ten temat i mieszka od 20-tu paru lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Maciek
środa, 14 marca 2018, 13:35

Stanowcza reakcja: niech zgadnę, po raz kolejny wyrażą zaniepokojenie? Stosunek UK do Rosji, wcześniej ZSRR, a jeszcze wcześniej carskiej Rosji zasadniczo się nie zmienia. To jest polityka appeasmentu. Prowadzona w obawie o wpływy w Europie Francji i Niemiec. To z tego powodu angole byli gotowi nas sprzedać w 1920r., potem wmanewrowali nas w bezsensowną wojnę w 1939, a potem jeszcze łatwiej nas sprzedali w latach 1943-45. Nie wspomnę nawet o wrogiej wobec Polski działalności UK w XIXw. Nie miejmy złudzeń - oni nie wejdą w otwarty konflikt z bolszewią, bo musieliby postawić na nas. Będą ględzić, prowadzić śledztwo, wyrażą oburzenie i na tym się skończy.

genotyp
środa, 14 marca 2018, 12:48

Po malezyjskim boeingu, gdzie taka Holandia powinna w ogóle zerwać stosunki z Rosją, ci drudzy nadal bezczelnie zaprzeczają swojej winie, a Holendrom pozostaje tylko zaścisnąć zęby. Po niszczeniu wraku, fałszowania czarnych skrzynek tupolewa, Polska może udawać, że już kazdy zapomniał, że wrak nadal rdzewieje na płycie lotniska. O Donbasie czy Krymie już w ogóle nie wpsominając, każdy woli milczeć i nie zadawać kolejnych kłopotliwych pytań. Władimir śmieje sie z Europy i w dokumencie niemieckiej telewizji - \"Ja Putin\", nawet tego specjalnie nie ukrywa. Wcalę się nie zdziwię, jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, po kolejnym płaczliwym oświadczeniu brytyjskiej premier, para tyypchonów będzie podrywana do przechwycenia Tu-95.

Jan
środa, 14 marca 2018, 12:01

Poproszę dowody na to że Rosja maczała tam palce bo jak do tej pory żadnych dowodów Angole nie przedstawili a w Rosji zbliżają się wybory więc więc możliwe że to prowokacja życie ludzi się nie liczy jest ich i tak zbyt dużo trzeba trochę zredukować populacje mieszkam w Anglii i widzę jak lekarze leczą ludzi tutaj nie ma tutaj leczenia przekonałem się na sobie i mojej rodzinie chcąc się leczyć trzeba lecieć do kraju gdyż tutaj to tylko paracetamol jest lekiem.na wszystko Miłego Dnia .

AWU
środa, 14 marca 2018, 11:57

Doszukiwanie się jakiejkolwiek logiki w działaniach Rosji jest bezsensowne. Kraj który w swej 528 letniej niepodległej historii rządzony był najczęściej przez psychopatów i morderców jak Iwan IV , Piotr I, Lenin, Stalin. Najlepiej określił to gen Patton który potrzebował jedynie kilka tygodni obserwacji działań Rosjan aby wypowiedzieć słowa aktualne do dziś: \" The difficulty in understanding the Russian is that we do not take cognizance of the fact that he is not a European, but an Asiatic, and therefore thinks deviously. We can no more understand a Russian than a Chinaman, and from what I have seen of them, I have no particular desire to understand them, except to ascertain how much lead or iron it takes to kill them. In addition to his other Asiatic characteristics, the Russian have no regard for human life and is an all out son of bitch, barbarian, and chronic drunk. \"

Black
środa, 14 marca 2018, 11:03

Trucizna pochodzi z czasów ZSRR. Po jego rozpadzie nie tylko Rosja mogła wejść w posiadanie takiej substancji. Trzeba mieć na myśli tak państwa NATO / w USA mieszka naukowiec, który opracowywał tą truciznę/, jak i chociażby Ukrainę najsilniejszą byłą republikę rad poza rosyjską z ZSRR. Czy nie dziwi nikogo, że akurat przed wyborami w Rosji zdarzyło się coś takiego ? Szukałbym sprawcy pośród tych, którzy mieliby motyw i zysk z oczernienia Rosji.

Dan
środa, 14 marca 2018, 09:40

Stare powiedzenie \"na pochyłe drzewo nawet koza wlezie\" jest aktualne też w tym przypadku. Rosja zrobiła przez kilka ostatnich lat wiele, aby zrazić do siebie wszystkich. Teraz nikt nawet nie bierze pod uwagę jej wyjaśnień z góry zakładając, że kłamie. W przypadku Litwinienki nikt o zdrowych zmysłach nie miał wątpliwości, że to sprawa Rosji. Polon jest produkowany w reaktorach atomowych i mogą do niego mieć dostęp tylko takie organizacje jak GRU. W przypadku Skripala wiele rzeczy nie trzyma się kupy. Po pierwsze nie był to zbieg ale wymieniony podwójny agent i sens jego zgładzenia był nikły. Po drugie w tym stanie spraw międzynarodowych trzeba być głupkiem, aby ze strony Rosji jeszcze je podgrzewać tak bardzo ostentacyjnym atakiem. Jest to kwestia zarówno mundialu, Syrii czy walki o Nord Stream II i kilku jeszcze innych rosyjskich interesów. Podsumowując ciężko mi w tym dostrzec jakikolwiek rosyjski interes. Interes w tym ataku mogą mieć za to USA grając na osłabienie Rosji, a poświęcenie rosyjskiego podwójnego agenta nic ich nie kosztuje. Jak jest na prawdę ciężko powiedzieć. Niezależnie od prawdy to Rosja jest sama sobie winna, przez tyle lat prowadząc politykę kurczaka prężącego muskuły przed stojącym przed nim głodnym wilkiem. Teraz bardzo łatwo jest wejść na to drzewo i piać to wina Rosji. Wszystkie media pamiętają kwestię Litwinienki, zestrzelonego nad Donbasem samolotu i kilu innych przypadków gdy wina Rosji była oczywista, a ona wciąż kłamała w żywe oczy. Teraz nikt jej nie uwierzy, nawet gdyby mówiła świętą prawdę.

tak tylko.... uważam
środa, 14 marca 2018, 08:13

Termin ultimatum jaki May dala Rosji minął o północy, i .......... nic. Rosjanie poinformowali że bez próbki nie pomogą w śledztwie, określini pogróżki May mianem cyrku. W tle mówi się o Brytyjskim wojskowym Laboratorium chemicznym, jakie znajduje się kilka kilometrów od \"miejsca zdarzenia\" mówi się też o zapasie broni chemicznej i laboratorium chemicznym, jakie amerykanie przejęli po ZSRR w Kirgistanie. Ciekawe, bo każda substancja ma \"ślad\" i można ustalić w jakim laboratorium i kiedy została wyprodukowana

As
środa, 14 marca 2018, 06:53

Jak można wybierać zachodowi rządy, wywoływać kryzysy, to i urzycie gazów bojowych przejdzie.

Patcolo
środa, 14 marca 2018, 06:41

Nałożyć sankcję to nie problem ich trzeba przestrzegać a za nie przestrzeganie wymierzać kary

Xghk
środa, 14 marca 2018, 01:21

Ruscy to już prawie trup przed ostatecznym dobiciem chroni ich tylko broń atomowa, inaczej chinczycy byliby już na uralu.

Żen
środa, 14 marca 2018, 00:59

Ja się zastanawiam czemu jeszcze nie ma odpowiedzi na ich cybermanipulacje i uderzenie w nastroje i w wybory w Rosji? Czemu ta wojna jest tylko na jednym froncie? Druga sprawa to czemu nie wykorzystuje się faktu, że wg oficjalnych źródeł rosyjskich to oni nigdy nie są winni. To przecież przy tej skali udziału służb statystycznie nie jest możliwe, co wiąże się z brakiem elementarnego zaufania w relacjach międzynarodowych. Pomijam kompletnie bezbronne państwo RP, które mam wrażenie jest poligonem dla hybrydowych działań Rosji.

King
środa, 14 marca 2018, 00:18

Że to byli Rosjanie, to dla nikogo nie jest tajemnicą. Miejmy nadzieję że odpowiedź UK będzie zdecydowana. Nim więcej sankcji tym lepiej.

JASIO co wie
wtorek, 13 marca 2018, 22:40

SPOKOJNIE ...jak widać z obserwacji i co parę lat jest \"likwidowany\" \"zdrajca\" ..za pomocą różnych metod.....a rządy krajów w którym dokonano \"egzekucji\" wyrażają \"głębokie zaniepokojenie\" a w \"kuluarach rządów wielkie odprężenie\" że \"problem im został załatwiony bez naruszeń prawnych\" ........a handel trwa dalej..

małe be
wtorek, 13 marca 2018, 22:27

w sumie nie da rady zrobić jakichkolwiek retorsji. szpiedzy państw rozwiniętych nie spierdalaja do moskwy.. . zamroziłbym wszelkie aktywa ludzi związanych z kremlem. zawiesił do czasu wyjaśnienia. nie widzę także powodu żeby nie zawiesić wszelkich podróży do UE z sowieckim paszportem. i tu zwróciłbym uwagę że wielu bogaczy ma już inne także paszporty. dlatego decydujące powinno być posiadanie ruskiego. a potem się zobaczy co dalej. inaczej nie można z nimi zwyczajnie.

wikuś
wtorek, 13 marca 2018, 22:14

Wg mnie jeśli Wielka Brytania mająca osławione SAS nie potrafi ochronić jakiegoś podwójnego czy poczwórnego szpiega z Rosji który przysięgał jednemu państwu a współdziała , donosi , kolaboruje z kilkunastoma państwami na raz, dla mnie to zwykły chwiej... Niby super Wielka Brytania a nie potrafi ochronić jakiegoś tam szpiega.Rosjanie z kolei robią co chcą z W. Brytanią , wchodzą w to UK jak w masło...

Krystyn
wtorek, 13 marca 2018, 22:07

Może cywilizowany świat przestanie udawać, że nie widzi jak obchodzone są \"udawane sankcje\"?

gitara
wtorek, 13 marca 2018, 21:31

od wczoraj to wszystko /+ Syria/ zaczyna pachnieć wojną globalną

Raszyn
wtorek, 13 marca 2018, 21:28

Nie wiem po co Rosji ta awantura na 3 miesiące przed MŚ w piłce kopanej. Ryzykują bojkot i klapę imprezy. Moim zdaniem ktoś ich wrabia, ale z Ruskimi nigdy nie wiadomo.

Marcin
wtorek, 13 marca 2018, 21:11

Anglicy mają problem bo nie wiedzą jak doszło do zatrucia. Ślady substancji ciągną się przez 3 restauracje/bary w których był Skripala, czas to ok 3 godzin. Problem jest taki, że nie umarł od razu ale żył te kilka godzin a policjant który znalazł ich na ławce padł w kilka chwil. Media donoszą że Anglicy nie wiedzą jak doszło do zatrucia podejrzewają, że truciznę miała ze sobą/na sobie albo... może leciał za nim jakiś mini...

PiotrEl
wtorek, 13 marca 2018, 21:03

To ten ogryzek dawnej wielkości (bez własnej broni jadrowej) stawia ultimatum Rosji? Prowokatorzy z nieuctwa nie wiedzą o jednym - zgodnie z obowiązującym (Wielką Brytanie i USA też - podpisali) \"Konwencją o zakazie broni chemicznej\" Rosja ma 2 prawa do wglądu w śledztwo: 1. podejrzana jako źródło 2. poszkodowany obywatel Rosji - córka byłego agenta Machanie torebką w parlamencie przez parodię \"Żelaznej Lady\" czy przyczeszywanie grzywki przez parodię Ministra Spraw Zagranicznych nie wystarczy! Rosja ma prawa do udziału w śledztwie, bo prowokatorzy-partacze zaatakowali bronią chemiczną co najmniej 21 osób a może 500 ...

sża
wtorek, 13 marca 2018, 20:33

CIA? Mossad? MI6? Bo Rosji wyjątkowo nie na rękę jest ta prowokacja tuż przed Mundialem.

Ha, ha. ha
wtorek, 13 marca 2018, 20:26

Pani May dała Rosji \"ultimatum\"na które ta bezwzględnie ma odpowiedzieć w 48 godzin. Dobre, nawet bardzo dobre. No cóż-w porównaniu do Borysa Jonsona to może dla Anglików \"tytan intelektu\" ale potwierdza się fakt, że \"na zbyt \"rozgarniętą\" nigdy nie wygalała.

Mietek
wtorek, 13 marca 2018, 20:25

\"istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało w Salisbury 4 marca: albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko naszemu państwu, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad potencjalnie katastrofalnie szkodliwym środkiem paralityczno-drgawkowym i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób\". Tylko 2?

tak tylko... (Michał Rakowski)
wtorek, 13 marca 2018, 19:58

Rosyjski elektorat musi czuć, że ręka cara jest bezwzględna, trzeba pokazać, że Rosja nie liczy się z życiem mieszkańców zachodu. Upokorzenie hekatombą sołdatów Wagnera boli. Bardzo boli...

Killer
wtorek, 13 marca 2018, 19:55

W ramach przeprosin Rosjanie dzisiaj wykończyli kolejnego: Nikołaja Głuszkowa. Albo idą na zwarcie i poniżają UK, albo tak naprawdę całą aferę nakręca ktoś trzeci.

dawo
wtorek, 13 marca 2018, 19:36

\"Cyrkowe przedstawienie\"- retoryka rosjan jest porażająca. Ten kraj to zagrożenie dla pokoju na świecie. Banda sfrustrowanych, głupich polityków marzących o mocarstwowości. Gdyby mieli choć krople oleju w głowie, wiedzieli by, że mocarstwem może być naród którego społeczeństwo jest silne, tymczasem Rosjanie mieszkający poza Moskwą to alkoholicy, ludzie bez wykształcenia, bez ambicji, bez perspektyw.

Matias
wtorek, 13 marca 2018, 19:13

Oj, myślałem, że to Polska jest najbliższym sojusznikiem :)cos często USA tych najbliższych sojuszników. Moskwa pewnie juz ma pełno gdy rząd brytyjski użyje swojej broni, tj. Wyrazi głębokie oburzenie.

3mmm
wtorek, 13 marca 2018, 15:35

będzie się działo...

Taki
wtorek, 13 marca 2018, 15:03

To że otruto Skripala to rzecz dyskusyjna ale że przy tym uległo zatruciu tyle niewinnych osób to sprawa oburzająca i niedopuszczalna.WB tego nie popuści..W końcu Rosja będzie sama,samotna i odizolowana..