Reklama

Straż Graniczna

Komendant Główny SG: Choć jesteśmy formacją młodą, kontynuujemy tradycje pierwszych polskich formacji granicznych

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Straż Graniczna obchodzi dziś swoje święto. Z tej okazji do promocji oficerskiej przystąpiło 107 funkcjonariuszy, którzy z rąk Komendanta Głównego Straży Granicznej otrzymali pierwsze stopnie oficerskiej. Podczas uroczystości przed warszawskim Belwederem Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Halina Szymańska oraz Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczyli także odznaczenia państwowe. „Na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej” – powiedział zwracając się do funkcjonariuszy, szef MSWiA.

Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w dziś szef MSWiA Joachim Brudziński podczas centralnych obchodów święta Straży Granicznej.

Na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dzięki swojemu profesjonalizmowi znakomicie wywiązujecie się z powierzonych zadań. Dziękuję wam za wybór tej służby i za gotowość do podejmowania wyzwań.

Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jak mówił Brudziński, w ostatnich latach w związku z kryzysem migracyjnym z doświadczeń polskiej Straży Granicznej korzystali "zagraniczni partnerzy". "Obecnie z powodzeniem wspieracie swoich kolegów w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Włoszech" - dodał.

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga zauważył, że dzięki ustawie modernizacyjnej możliwe są inwestycję w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt, a "przede wszystkim w funkcjonariuszy". Praga podziękował funkcjonariuszom i pracownikom SG "za sumienne pełnienie służby".

Podczas uroczystości odbyła się promocja 107 funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski. 

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Straż Graniczna liczy prawie 14 tys. 800 funkcjonariuszy (w tym blisko 11 tys. mężczyzn i 3,8 tys. kobiet), 3 tys. 400 pracowników cywilnych. Do jej zadań należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, jest też odpowiedzialna za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski. SG zajmuje się także rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem przestępstw związanych z handlem ludźmi.

[GALERIA_2907]

W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG, 9 oddziałów (Morski OSG, Warmińsko-Mazurski OSG, Podlaski OSG, Nadbużański OSG, Bieszczadzki OSG, Karpacki OSG, Śląski OSG, Nadodrzański OSG i Nadwiślański OSG), Biuro Spraw Wewnętrznych SG oraz 3 ośrodki szkolenia (Centrum Szkolenia w Kętrzynie, Centralny Ośrodek Szkolenia w Koszalinie i Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Lubaniu).

Odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych. Tylko w ubiegłym roku strażnicy graniczni odprawili 51 008 705 podróżnych (na kierunku do i z Polski), w tym: 22 853 688 na granicy z Ukrainą, 9 262 851 na granicy z Białorusią, 3 905 325 na granicy z Rosją oraz 14 986 841 w portach lotniczych i morskich.

Na wyposażeniu SG znajduje się: 999 samochodów patrolowych, 303 samochodów terenowych, 398 motocykli, 186 quadów, 42 skuterów śnieżnych, 24 łodzi patrolowych, 74 pojazdów obserwacyjnych. Ponadto formacja dysponuje 8 samolotami i 6 śmigłowcami.

SG/PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama