Policyjne kalkulacje, czyli ile zarabiają policjanci

1 marca 2018, 09:42
Policja patrol

fot. malopolska.policja.gov.pl

  • w programie modernizacji ponad 2,2 mld złotych przeznaczone jest na podwyżki dla funkcjonariuszy Policji
  • poicjant w pierwszej grupie zaszeregowania "na rękę" dostaje średnio 1939 zł
  • niskie zarobki mogą być też jedną z przyczyn utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie liczby wakatów w Policji

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak z reguły mówią to ci, którzy nie narzekają na ich brak, na odpowiedź pytanie „czy wystarczy do pierwszego” nie jest dla nich problemem. Nie jest też wybitnym odkryciem fakt, że niewiele tematów „rozgrzewa” opinię publiczną tak mocno jak temat pieniędzy. O zarobkach w Policji funkcjonuje wiele mitów i jeszcze więcej przekłamań. Jedni twierdzą, że na „państwowym wikcie” policjanci żyją jak „pączki w maśle” inni, że comiesięczne pensje w przypadku wielu funkcjonariuszy są tak niskie, że nie wystarczają nawet na dość skromne życie nie mówiąc już o utrzymaniu rodziny. Sprawdziliśmy jak jest naprawdę? Ile zarabia funkcjonariusz Policji?

W Policji, tak jak w innych podległych MSWiA służbach mundurowych, trwa proces modernizacji. Przy podziale „modernizacyjnego tortu” Policji przypadł największy „kawałek”, co jest zresztą zrozumiałe, biorąc pod uwagę że jest ona największą (niewojskową) formacją mundurową w kraju. Policja w ramach programu modernizacyjnego, z przeznaczonych na wszystkie służby ponad 9 mld złotych, otrzymać ma niemal 6 mld złotych. Z tej puli ponad 2,2 mld złotych przeznaczone jest na podwyżki dla funkcjonariuszy. Jednak pamiętając o tym, że Policja jest prawie 100-tysięczną formacją, nawet tak duże kwoty mogę nie wpłynąć na radykalną poprawę zarobków. 

Marzymy o tym, jako przełożeni, by nasi podwładni a więc ci, na których opiera się policyjna służba i ci którzy faktycznie przestępczość zwalczają i podejmują interwencje, aby mogli godnie zarabiać i godnie za te pieniądze żyć.

nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji (podczas promocji oficerskiej w WSPol w Szczytnie 1 luty 2018 r.)

Z informacji jakie niedawno przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wynika, że wynagrodzenia policjantów zwiększały się kolejno: w 2016 roku o 192 zł,  a w 2017 roku o 253 zł.

Kolejne podwyżki, w wysokości 356 złotych, przewidziane są na rok 2019. To jednak nie wszystko. Już jakiś czas temu, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji, dziś szef MON, Mariusz Błaszczak, zapowiadał, że na 2018 rok przeznaczone zostało w budżecie państwa 150 mln złotych na wzrost uposażeń najmniej zarabiających funkcjonariuszy w służbach podległych MSWiA. Z części jaka przewidziana została dla Policji, środki przeznaczone zostaną na wzrost wynagrodzeń policjantów pełniących służbę na najniżej zaszeregowanych stanowiskach. Część przedstawicieli policyjnych związków zawodowych zauważa jednak, że tego typu działanie może być „skrojone” na miarę korzyści politycznych, a nie realnej poprawy poziomu wynagradzania policjantów. Zdaniem związkowców „policyjną” część kwoty 150 mln złotych, tak by miała ona realny wpływ na rzeczywistość, należy zwiększyć i podzielić w sposób proporcjonalny a więc przekazać nie tylko najmniej zarabiającym policjantom.

Patrząc na „podwyżkową wyliczankę” wielu dojść może do wniosku, że w Policji pensje rosną w tempie wyższym niż w wielu innych segmentach na rynku pracy. Jednak przywołując ostatnie doniesienia serwisu money.pl, który zauważył, że nowo zatrudniony pracownik jednego z popularnych dyskontów spożywczych może liczyć „na rękę” (netto) na kwotę ponad 2500 złotych podczas gdy uposażenie policjanta w najniższej grupie zaszeregowania wynosi średnio niecałe 2000 złotych (wg. danych KGP – stan na czerwiec 2017), kwoty podwyżek nie robią już takiego wrażenia.

Ile zarabia policjant?

Policja, jak każda służba mundurowa, jest formacją hierarchiczną i od pozycji w tej hierarchii uzależniony jest poziom zarobków. Wynagrodzenie funkcjonariusza składa się z podstawy (tzw. wynagrodzenia zasadniczego) zależnej od grupy zaszeregowania oraz dodatków: stażowego, funkcyjnego i za stopień.

Kursant (1. grupa), a więc policjant świeżo przyjęty do służby odbywający szkolenie podstawowe, może liczyć przeciętnie na 1939 złotych. Kwota ta rośnie po ukończeniu kursu i „przejściu” do drugiej grupy zaszeregowania (Policjant) do poziomu średnio 2830 złotych. I to jeden z największych skoków w wysokości zarobków dla wielu funkcjonariuszy przez kilka następnych lat służby. Na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 3165 zł, a dzielnicowy i kontroler ruchu drogowego (4. grupa) liczyć może średnio na 3491 zł.

Dla porównania detektyw i asystent (5. grupa) zarobi średnio 3748 złotych, ekspert (9. grupa) 5196 złotych, ale już np. komendant powiatowy/miejski/rejonowy (12. grupa) to średnie uposażenie rzędu 7286 złotych, komendant wojewódzki 9517 zł, a zastępca komendanta głównego 13 488 złotych. Szef Policji zarabia miesięcznie średnio 15 304 złotych.

Jak podkreślają policjanci, sama satysfakcja, wynikająca ze zwalczania przestępczości i niesienia pomocy innym zdecydowanie nie wystarczy. Funkcjonariusze z jakimi udało nam się porozmawiać, zauważają też, że odpowiedzialność, narażanie zdrowia a bardzo często życia nie jest dostatecznie doceniana przez rządzących już od wielu lat, szczególnie na stanowiskach wykonawczych.

Niskie zarobki mogą być też jedną z przyczyn utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie liczby wakatów w Policji. Dziś, prawie 4500 stanowisk czeka na obsadzenie, a Komendant Główny Policji powołał specjalny zespół składający się, jak zaznaczył, „z fachowców na co dzień zajmujących się naborem, ale i komendantów wojewódzkich i komendantów szkół”.

Problemem dla wielu młodych ludzi staje się przejście procesu kwalifikacyjnego do naszych służb. On jest dosyć surowy, bo i test sprawności fizycznej bardzo wymagający, i test psychologiczny dla nas bardzo znaczący, ale także test wiedzy ogólnej i kwestia ogólnego stanu zdrowia.

nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji (podczas promocji oficerskiej w WSPol w Szczytnie 1 luty 2018 r.)

Wprawdzie kierownictwo Policji przyczyn takie stanu rzeczy poszukuje w samym procesie rekrutacji do służby, którego przejście, zdaniem szefa Policji, stanowi dla wielu młodych ludzi problem, to jednak wydaje się, że nie bez znaczenia są też policyjne uposażenia. Zarobki, szczególnie te na początku policyjnej drogi, są zwyczajnie niekonkurencyjne na rynku pracy.

Zwykło się mówić, że służba to powołanie, swego rodzaju misja. Tym dość lakonicznym, choć w wielu przypadkach nie dalekim od prawdy, stwierdzeniem wielu usprawiedliwia jednak często niskie policyjne pensje, pracę w sypiących się komisariatach czy komendach, używanie radiowozów przeznaczonych do wycofania  (patrz. raport NIK) i wiele innych zaniedbań jakie przez lata nawarstwiły się w Polskiej Policji. Prawdą jest, że dziś jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dokonywanie zmian stopniowo, bo żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć na raz kosztów jakie trzeba by ponieść chcąc „zmodernizować” wszystkie elementy sytemu tu i teraz. Pytanie, jakie jednak trzeba zadać, dotyczy tego czy nie należało rozdzielić modernizacji techniczno-sprzętowej od tej związanej z podwyżkami. Funkcjonariusze służb podległych MSWiA znaczących podwyżek sensu stricto nie otrzymywali przez lata a te zaplanowane w ustawie modernizacyjnej mogą okazać się wciąż niewystarczające. To dobrze, że są, jednak wielu policjantów obawia się, że po ich wdrożeniu przez kolejnych wiele lat pensje znowu nie będą rosły. Doraźna akcyjność działań na chwile odsunie problem, jednak policjantom potrzebne są systemowe rozwiązania uwzględniające stale zmieniającą się rzeczywistość rynku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 45
mgr historii Andrzej Pakuła
czwartek, 15 marca 2018, 23:26

a najlepszy kwiatek taki ze unia zatwierdzila ,,dodatek antykorupcyjny\" 200 euro czyli 800 xl dla policjantów ktorzy sa bezposrednio na ulicy.Komendanci tego nie wyplacaja bo ich ten dodatek nie dotyczy,,komendy wola placic kary za niedawanie tego dodatku..Te n proces jest w calej polsce.

ff42
czwartek, 15 marca 2018, 20:57

14 lat w policji. 6 grupa (oficerska) w PG KWP. 3610 zł

pies
piątek, 23 marca 2018, 18:49

co ty gadasz ja na 5 grupie 17 lat na łapkę 3667 zł

Auslander
wtorek, 13 marca 2018, 16:13

Ok napisze wam jak jest w Policji w Austrii bo mam jednego w rodzinie.Na start 1500€netto za 168 godzin do tego platne wszystkie nadgodziny 13 14.Nomalna dniowka to 8 na patrolu 4 na papierkach .Nocki wypadaja co 2 tygodnie przez tydzien.Darmowa opieka policjanci chorzy sa leczeni bez kolejki . Co roku podwyzka lub extra dodatki za efktywnosci w zwalczaniu przestepczosci . Po 5 latach ma na reke 2500€ netto.

Lord
poniedziałek, 12 marca 2018, 19:02

Większość komentujących nie odróżnia nawet kwoty brutto od netto, czyli de facto nie zasługują na zarobki wyższe od przysłowiowej pani na kasie.

Piotr
poniedziałek, 12 marca 2018, 13:32

Służę w Policji 18 lat, jestem na 4 grupie i to co piszecie to wprowadzanie ludzi w błąd, poza tym te wasze kwoty to chyba są kwotami brutto. Jeżeli jest dobrze to dlaczego tak wielu policjantów ucieka do wojska gdzie na dzień dobry maja tysiąc złotych więcej na rękę. Za moment nie będzie chętnych do Policji a Państwo udaje ze jest super, żołnierz dostaje wysoki żołd za co? Wiem natomiast jak policjanci walczą codziennie z bandziorami i co z tego maja? Prawda jest taka ze politycy zniszczyli polską Policję, najpierw PO wprowadziło 25 lat i 55 lat wiek, PiS tez nie robi z tym porzadku, dodatkowo nagonka medialna na policję, nagrywanie itp. Co więcej w wojsku pieniądze są, w Policji nie ma, dziwnie to wszystko w naszym kraju działa

matematyk
środa, 7 marca 2018, 17:16

Inteligencją to Państwo nie grzeszą przecież od zawsze w oficjalnych informacjach w prasie podawane są kwoty brutto zarobków.

Adam
środa, 7 marca 2018, 00:31

Hmmm, 5 grupa, mł. asp. 10 lat służby, w zaokrągleniu 3500 na rękę, nawet po planowanej podwyżce w 2019 będzie mniej niż podajecie na dziś, a obecnie jest to na poziomie \"Waszej\" 4 grupy.....nie wiem skąd to bierzecie, może licząc z maksymalnym możliwym dodatkiem na grupie i stopniem, może z 13-stką.....to jest wprowadzanie ludzi w błąd, jakieś bzdury.

opole
wtorek, 6 marca 2018, 20:56

prawda jest taka,ze caly czas sie mowi jak policjanci malo zarabiaja i to jest prawda.Dobrze zarabiaja naczelnicy,kierownicy i ta cala banda u gory.Oni co chwile biora kwartalniki po kilka tysiecy zlotych,oni nadaja sobie dodatki po kilka tysiecy zlotych...Ja bylem swiadkiem jak kiedys jeden z plecakow byl na 6 grupie ale na 5 byla podwyzka.Komendant zdjal go na 5 i po podwyzce wrocil na 6...Statystyka jest najwazniejsza,,,to sie nie zmienia i zaden komendant glowny tego nie zmieni.Po drugie jak ci policjanci z prewencji narzekaja na ciezka prace tylko zaden nie chce przyjsc do dochodzeniowki.Dlaczego?proste....po co ma sie budzic po nocach i przezywac co nie zrobil w jakiej sprawie,miec prokuratora na karku,skargi na prowadzenie postepowania?wystarczy sie przespac w radiowozie i po 12 godzinach ma dwa dni wolnego....Do tego za nadgodziny nie placa,za nocki nie placa,za prace w dni wolne nie placa,.....i co chwila zmieniaja zasady gry w czasie gry.......

Wesoły Romek
poniedziałek, 5 marca 2018, 19:38

5lata służby,2800 na rękę,380 nadgodzin za które nikt mi nie zapłaci, a \'\'wizji\'\' na ich oddanie brak bo przecież nie ma kim robić i średnio 10 nocek(dwunastogodzinne zmiany!) w miesiącu.Zapraszamy do tej pięknej formacji

Andrzej
poniedziałek, 5 marca 2018, 18:18

6 lat służby, trzecia grupa i 2800 na rękę... Skąd wy bierzecie te kwoty w artykule???

Raffi
poniedziałek, 5 marca 2018, 10:08

Nie wiem skąd są wzięte te kwoty. Mam 5 lat służby, 3 grupa (referent). Na rękę dostałbym około 3000zl z tym że muszę odprowadzać od tego ubezpieczenie AC około 100zl.

Szymon
poniedziałek, 5 marca 2018, 08:17

Z tego wynika ze ja na 5 grupie w chwili obecnej dostaje tyle co referent na 3:.... to gdzie reszta pieniędzy????

Toudi
piątek, 2 marca 2018, 14:58

Ostatnio czytałem (chyba Onet) o proteście policjantów. Chciałem dowiedzieć się jaka jest przyczyna...powodem była informacja o zarobkach kasjerów w Lidlu (kasjer mający dwa lata stażu 4050 zł brutto ,czyli coś ok 2900 zł netto - za 168 godz. w m-cu wychodzi 17 zł netto/godz.). Wychodzi 17 zł netto/godz. Z drugiej strony chory system wymusza patologiczne zasady....jeżeli obywatel wypracowujący dochód narodowy, musi odprowadzać do budżetu coraz wyższe kwoty jako daniny i inne podatki, a następnie (po opłaceniu podatków na służbę zdrowia) musi prywatnie iść do lekarza, musi prywatnie kupować leki bo te refundowane nie są najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne. Później musi iść prywatnie do stomatologa.... Opłacając daniny na edukację i tak w efekcie płaci fortunę na korepetycje i prywatne szkoły... Płacąc na policję i tak musi opłacić agencję ochrony bo nie czuje się bezpiecznie, a jego mienia w tym uroczym Kraju nie strzeże nikt. Wpisując się w tę narrację ochroniarze (jakieś 300 tys. ludzi) łapią pewnie ze 100 tys. złodziei rocznie, później muszą przygotować materiał dowodowy. Na końcu po 3 godzinach czekania pojawi się patrol policji i wypisze złodziejowi mandat. Złodziej (ćpun, alkoholik, bezdomny) ten mandat wyrzuci i...wraca do sklepu w którym go zatrzymano... Przy tej logice policjant dzieli się swoją pensją z ochroniarzem. Tyle, że policjant pracuje zgodnie z kodeksem pracy jakieś 168 godz./m-c, a ochroniarz zgodnie ze śmieciówką 300-500 godzin. policjant ma premie, urlopy i trzynastki, a ochroniarz ma...pracę za 9 zł netto/godz. Czyli wszystko jest tak jak ma być ;-)))

Olo
piątek, 2 marca 2018, 14:07

Dlaczego na wszestkich portalach podawane są bzdury. Jeżeli tak wyglądają nasze zarobki to kto zabiera 500-600 zł z mojej wypłaty?

Podwładny.
piątek, 2 marca 2018, 13:52

Mądre słowa kom. Szymczyka, nie stety tylko słowa. W praktyce pozwala na pozbywanie się doświadczonych funkcjonariuszy. Jak zwykle u osób na stanowiskach słowa przybierają formę demagogi.

Borowik
piątek, 2 marca 2018, 10:22

W SOP jeszcze lepsza kasa dramat

RP
piątek, 2 marca 2018, 10:04

Co to za fanaberie ? referent z 3165 zł?! Chyba w skali roku, wraz z \"13\", mundurówka, oraz wszelkimi możliwymi nagrodami uznaniowymi...Jaki ma sens uśrednianie, gdzie do jednego wora wrzuca się kogoś z ulicy i specjalistę do spraw niepotrzebnych z kwp/kmp? Śmiech!

referent
piątek, 2 marca 2018, 08:50

7 lat służby, 3 grupa, 2900 na reke, 10 nocek w miesiącu, służba 8 godzinna, zmiany na wszystkie mozliwe godziny. Ubezpieczenia od ochrony prawnej, odpowiedzialnosci za sprzęt w tym radiowoz opłacane z własnej kieszeni.

Bad
piątek, 2 marca 2018, 00:09

A i pozdrawiam Poznań

Bad
piątek, 2 marca 2018, 00:08

Całkowicie sie z Panami zgadzam. Jestem na drugiej grupie jako st post i suma jaka jest tu podana czyli 2830 ma sie nijak do realiów.

Dzielnicowy
czwartek, 1 marca 2018, 22:34

Jestem na 4 grupie jako dzielnicowy i mam na rękę 3070 zł jak to się ma do tego artykułu. Chciałbym zobaczyć taką pensję o której tutaj się pisze. Taka statystyka finansową chyba jest w Warszawie...

11 lat
czwartek, 1 marca 2018, 21:28

Należy dodać że to uposażenie już z dobrymi dodatkami. Największą krzywdą dla policji było zabranie emerytur. A wszystkich wiedzących lepiej zapraszam do formacji. Proszę poświecić przykładem dobrego, pokornego i dobrodusznego policjanta po 5 nocach i braku odpoczynku.

Mmmm
czwartek, 1 marca 2018, 20:51

11 nocek.... Szczęściarze!!!! Są jednostki, że jest po 16

Xyz
czwartek, 1 marca 2018, 19:00

Proszę dodać, że policjant sam opłaca ubezpieczenie np. Komunikacyjne(policja nie ma wykupione i AC na pojazdy służbowe ani na żaden sprzęt a jedynie policjant który go pobiera w 100%odpowiada za niego materialnie) , na życie bo przecież jeżeli coś się wydarzy to nie ma co liczyć że ktoś pomoże rodzinie (ostatnie wydarzenia w kraju są tego najlepszym przykładem), i kwota o której mowa np na 2 grupie już nie wynosi 2830 to czysta fikcja... Zanim szanowni redaktorzy napiszą kolejny równie ciekawy artykuł proszę się zapoznać z realiami.. Tak samo sprawa się ma z dodatkiem służbowym kto go ma dostać ten dostaje.. Aaa i zapomniałem większość policjantów widocznych na drogach i chodniakach naszego kraju to grupy 2-4. A gdzie są Ci których podobno jest najwięcej. Dodam jeszcze że awanse na wyższe grupy mają się tak samo jak dodatek służbowy.... Dziękuję za rzetelny artykuł.

Zapraszamy młodych do Policji.
czwartek, 1 marca 2018, 17:47

U nas w miescie i owszem. Były podwyżki po 200 zł w 2017r ale wstrzymano dawanie trzecich grup ( sa zmiany gdzie nikt nie ma 3 grupy), wiec wychodzi na to samo. Dodatkowo u mnie na zmianie nie ma NIKOGO kto by zarabiał na 2 grupie 2800 na rękę. Porównując nasze wypłaty do dyskontow pamiętajcie ze nocki i święta mamy plac one normalnie a nie jak zwykli pracownicy 150%. Pozdrawiam :)

BP
czwartek, 1 marca 2018, 17:28

Czyli jak zwykle nie dowiedzieliśmy się nic. Artykuł podobny do wszystkich o tej tematyce, a więc \"grupa zawodowa xxx, pracująca na państwowym, zarabia XXX plus dodatki\". Powszechnie wiadomym jest, że ilość dodatków jest spora, np. dodatki mieszkaniowe, albo trzynastki. Żeby pokazać ile średnio miesięcznie zarabia grupa, należy zebrać informację odnośnie rocznych zarobków tych pracowników i podzielić ją na 12. Innego sposobu nie ma.

cywil
czwartek, 1 marca 2018, 17:16

Niedługo cała logistyka policyjna padnie bo starzy pracownicy odejdą na emeryturę, a młodzi za takie niskie pieniądze nie przyjdą. Dla przykładu mechanik w resortowej stacji obsługi samochodów zarabia miesięcznie (netto) 2000,00 zł po 20 - 30 latach pracy. Specjalista z wyższym wykształceniem do 2700,00 (netto). Za rok dwa panowie policjanci sami będą sobie naprawiać pojazdy, a wyprowadzenie napraw na zewnątrz skończyło sie tak jak w Poznaniu - proszą byłych pracowników (wcześniej zwolnionych) by wrócili do pracy w Policji.

11111
czwartek, 1 marca 2018, 15:50

W województwie zachodniopomorskim to możemy pomarzyć o takich średnich zarobkach... Najniższe dodatki w Polsce. Na piątej grupie mam 345 zł dodatku... Policjantów w jednostkach coraz mniej, obowiązków coraz więcej... Chłopaki na 07 w powiatach zapierdzielają 11 nocek w miesiącu... W ciągu dnia jeżdżą sami. Na interwencje wysyłani są chłopaki z łapanki.. Dochodzeniowcy, technicy, dzielnicowi... Zdarza się, że pojedzie pomocnik dyżurnego... Nie ma ludzi! Kto będzie narażał swoje życie za 2700. Dodatkowo jak się pomylisz w papierach to grozi ci pajda od prokuratora... Kiedyś zachętą do przyjścia do Policji była wcześniejsza emerytura. Po 15 latach otrzymywałeś 40 procent wynagrodzenia. Nie jest to wielki pieniądz, ale zawsze coś. Teraz aby pójść na emeryturę trzeba pracować 25 lat i skończyć 55 lat życia. Dwudziestolatek aby pójść na emeryturę musi przepracować 35 lat. Mało który człowiek to wytrzyma. Po 15 latach służby w mojej jednostce co najmniej 30 procent policjantów leczy się psychiatrycznie... Oczywiście wszyscy twierdzą, że jest zajebiście! Sztucznie pompowane statystyki coraz lepsze! Przestępczość na papierze spada. Ogólnie żenada i wstyd. Jak tak dalej pójdzie to władza sama będzie jeździć na interwencje... Ludzie zaczną przychodzić do Policji jak zostanie przywrócona emerytura po 15 latach służ by. Zamiast tych marnych ochłapów odmroźcie inflacyjne! Zarabialibyśmy około 800 zł więcej!

MK
czwartek, 1 marca 2018, 12:20

Taki artykuł nie ma szans aby być prawdziwy ponieważ nasze pensje zależą od widzimisie przełożonych. Policjant na czwartej grupie może mieć 100 zł dodatku służbowego a inny w innej jednostce dostanie 500 dodatku służbowego, różnica 400 zł! tergo nic nie reguluje, dlatego dzielnicowy może zarabiać od 3000zł na rękę do 3500 na rękę w zależności od wielu czynników, policjant policjantowi nierówny! taka jest rzeczywistość.