Reklama

Policja

Pierwsza odprawa kadry kierowniczej Policji z udziałem ministra Joachima Brudzińskiego

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wziął udział w swojej pierwszej, od momentu objęcia stanowiska w rządzie, odprawie kadry kierowniczej Policji. W Szczytnie spotkał się z komendantami wojewódzkimi oraz rektorami szkół policyjnych. Planowane są wizyty ministra Brudzińskiego we wszystkich województwach.

Odbyło się pierwsze spotkanie ministra, w którym uczestniczyli wiceminister Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji Jarosław Szymczykkomendanci wojewódzcy oraz rektorzy szkół policyjnych. Minister zapowiedział, że będzie odwiedzał każde województwo, aby poznać specyfikę poszczególnych regionów. Komendanci podczas odprawy przedstawili charakterystykę garnizonów, którymi kierują. Minister zapowiedział również kontynuowanie projektów, które realizowało do tej pory MSWiA pod rządami poprzednika.

Silne państwo i bezpieczni obywatele, to dobrze wyposażona Policja oraz dobrze opłacani funkcjonariusze, którzy są pełni przekonania, że praca w Policji to służba

szef MSWiA Joachim Brudziński

W trakcie odprawy zwrócono uwagę na fakt, że statystyki za 2017 rok wskazują, że praca funkcjonariuszy Policji była skuteczna oraz efektywna. O prawie 5 punktów procentowych poprawiła się wykrywalność sprawców przestępstw. Mundurowi odnotowali o ponad 28 tysięcy mniej przestępstw kryminalnych niż w 2016 roku. Bezpieczniej było też na drogach, gdzie odnotowano o ponad tysiąc wypadków mniej. O 220 zmniejszyła się też liczba ofiar. Co ważne obywatele rzadziej padali ofiarami takich przestępstw jak rozboje, włamania czy kradzieże samochodów.

Wzrosła też wykrywalność przestępstw gospodarczych i w ubiegłym roku wyniosła ponad 87,2 proc. To o 5,3 punktu procentowego więcej niż w 2016 roku. Rekordowa była też wartość mienia objętego zabezpieczeniem majątkowym w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez Policję. Policjanci z CBŚP i KWP w Krakowie rozwiązali m.in. sprawę uprowadzenia dziecka dla okupu. Funkcjonariusze coraz częściej zatrzymują też osoby próbujące wyłudzić pieniądze na tzw. wnuczka.

W trakcie odprawy poruszone zostało również zagadnienie związane z programem modernizacji Policji, które określono jako kluczową inwestycję w bezpieczeństwo, nawiązując tym samym do szerszego Programu Modernizacji Służb Mundurowych.               

Jest bardzo dobra perspektywa 6 mld zł, które do 2020 roku trafią do polskiej Policji. Jednak to muszą być bardzo dobrze wydane pieniądze.

szef MSWiA Joachim Brudziński

Środki pochodzące z programu pozwolą na zakup wyposażenia, remonty i budowy jednostek Policji. W 2018 roku planowany jest zakup kamer na mundury, które rejestrować będą interwencje funkcjonariuszy. Takie rozwiązanie testowane jest w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim.

Program przewiduje również pieniądze na podwyżki. Pierwszą z nich funkcjonariusze i pracownicy cywilni otrzymali w styczniu 2017 r. Do 2019 r. funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej. - Chcę żeby za Państwa pośrednictwem do wszystkich komend popłynęła informacja, że są środki, aby od 1 maja br. podnieść uposażenia dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy – podkreślił minister Joachim Brudziński. Od maja podniesiony zostanie też dodatek stołeczny.

Mieszkańcy powinni mieć możliwość szybkiej i łatwej komunikacji z policjantami. Dlatego w najmniejszych miejscowościach systematycznie przywracane są posterunki Policji. W ciągu ostatnich 2 lat na mapie pojawiły się 72 takie jednostki. Był to niejako symbol działań wcześniejszego ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, który obecnie jest szefem MON.

Wskazano, że w Internecie działa wysoko oceniana Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Stanowiąca narzędzie umożliwiające mieszkańcom na zgłaszanie zagrożeń, które pojawiają się w ich najbliższej okolicy. Dotychczas sama aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Na koniec 2017 roku naniesionych zostało na nią ponad 592 tys. zagrożeń. Główne, obserwowane tam problemy mieszkańców to nieprawidłowe parkowanie, nadmierna prędkość czy też spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Narzędzie to jest na bieżąco udoskonalane. W ubiegłym roku użytkownicy otrzymali przykładowo możliwość wprowadzenia dodatkowych opisów zagrożeń i dołączania zdjęć lub filmów.  

W procesie komunikacji obywateli z policjantami ważna jest też rola dzielnicowych. Dlatego specjalnie dla tej grupy policjantów przygotowany został program „Dzielnicowy bliżej nas”. W efekcie udało się odciążyć funkcjonariuszy z dodatkowych zadań. Dzięki temu w 2017 roku dzielnicowy ponad 90 procent swojego czasu służby spędził na obchodzie swojego rejonu. Utworzono też 44 etaty dzielnicowego, a 1,2 tys. funkcjonariuszy przeszło kurs specjalistyczny.

MSWiA/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama