Mundurowe podwyżki. Kto od maja zarobi więcej?

4 kwietnia 2018, 13:12
Policja ćwiczenia fot. policja.gov.pl
fot. policja.pl
  • podwyżki, do najmnej zarabiających funckjonariuszy, trafić mają 1 maja 2018 roku;
  • kwoty, jakie przeciętnie trafią do strażaków, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP to odpowiednio 202 złote oraz 102 złote;
  • łącznie MSWiA na majowe podwyżki, i świadczenia z nich wynikające, przeznaczy 150 mln złotych.

Jednym z elementów, trwającej w służbach mundurowych podległych MSWiA, modernizacji są podwyżki dla funkcjonariuszy. Resort przy wielu okazjach nie tylko chwali się tym o ile już udało się zwiększyć mundurowe pensje, ale też zapowiada kolejne działania dzięki którym policjanci, strażacy, strażniczy graniczni czy funkcjonariusze SOP będą zarabiać więcej. Zapowiedzi MSWiA zyskały formalny wymiar w postaci projektów rozporządzeń podwyższających wielokrotność kwoty bazowej oraz mnożnik w najniższych grupach zaszeregowania. Podwyżki do funkcjonariuszy maja trafić 1 maja 2018 roku.

Jak zapowiada MSWiA, od 1 maja do ponad 110 tys. funkcjonariuszy służb podległych resortowi, ma trafić łącznie 150 mln złotych. Zarówno kwota jak i sam fakt majowych podwyżek nie jest zaskoczeniem, bo kierownictwo resortu zapowiadało te działania już w ubiegłym roku. Jednak pytanie o to w jaki sposób pieniądze zostaną podzielone wśród funkcjonariuszy, a co za tym idzie, czyja pensja tak naprawdę wzrośnie od 1 maja 2018 roku, do niedawna pozostawało bez odpowiedzi. MSWiA enigmatycznie tłumaczyło, że podwyżki dotyczą najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Dziś, dzięki opublikowanym projektom rozporządzeń, znamy więcej szczegółów.

undefined

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało, dla każdej z podległych sobie służb, po dwa projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia: projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz projekt w sprawie wielokrotności kwoty bazowej. 

Policja

Mnożnik kwoty bazowej (w 2018 roku wynosi ona zgodnie z ustawą budżetową 1523,29 zł) dla policjantów podniesiony został o 0,09 z poziomu 3,19 do 3,28. Pieniądze trafić mają do najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Zgodnie z projektem MSWiA podwyższono stawki uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania 2 i 3 oraz 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu, w grupie 2 i 3 przeciętna miesięczna podwyżka wyniesie 202 zł, a w grupach zaszeregowania 4 i 5 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. policja.gov.pl

W rozporządzeniu zaplanowano też zwiększenie wysokości dodatku stołecznego. Ten wzrosnąć ma o 11,5 proc. z poziomu 20 proc. kwoty bazowej do poziomu 31,5 proc. Po zmianach dodatek stołeczny wynieść ma 479,90 zł.

W Policji, podwyżką objętych będzie 74 734 stanowiska, a łączna kwota jaka trafić ma do Policji to ponad 98 mln złotych.

Państwowa Straż Pożarna

W PSP mnożnik kwoty bazowej, podobnie jak w Policji wzrosnąć ma o 0,09 z poziomu 3,13 do 3,22. Zgodnie z planami, od 1 maja 2018 roku wzrosnąć mają zarobki strażaków pełniących służbę na stanowiskach w grupach zaszeregowania od 1 do 8, z czego w grupach 1-5 przeciętna podwyżka wynieść ma 202 złote, w grupach 6-8 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. straz.gov.pl

Po podziale kwot, pomiędzy służby MSWiA, do PSP trafić ma łącznie ponad 36 mln złotych, a podwyżka uposażeń dotoczyć będzie, zgodnie z przewidywaniami resortu, 23 387 stanowisk.

Straż Graniczna

undefined
fot. Straż Graniczna

Wielokrotność kwoty bazowej wzrosnąć ma także w Straży Granicznej. Zapisany w projekcie rozporządzenia mnożnik kształtować ma się na poziomie 3,28 ,co oznacza że MSWiA przewiduje jego wzrost o 0,07 (dziś mnożnik ten wynosi 3,21). Kto w Straży Granicznej będzie beneficjentem podwyżek? Podobnie jak w Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej będą to funkcjonariusze zarabiający najmniej. Stawki uposażenia zasadniczego podwyższone zostaną w grupach 2 i 3 oraz 4 i 5. Podobnie jak w PSP i Policji, kwoty podwyżek to przeciętnie 202 złote dla 2 i 3 grupy oraz przeciętnie 102 złote dla grup 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, podwyżki dotyczą zarówno I jak i II kategorii zaszeregowania.

Łącznie Straż Graniczna otrzyma ponad 13 mln złotych, a podwyżki dotyczyć mają 10 232 stanowisk.

Służba Ochrony Państwa

Służba Ochrony Państwa powstała w miejsce, zlikwidowanego z końcem stycznia 2018, Biura Ochrony Rządu. Wraz z przejęciem zadań wykonywanych przez BOR, SOP przejął także część problemów jakie dotyczyły m.in. wysokości uposażeń funkcjonariuszy. MSWiA przewiduje, że w związku z tym, mnożnik kwoty bazowej wzrośnie w SOP o 0,08 z poziomu 3,31 do 3,39.

undefined
fot.sop.gov.pl

Pieniądze o jakie powiększy się budżet Służby Ochrony Państwa trafią do funkcjonariuszy w grupach uposażenia od 13 do 11 (w SOP najniższą grupą uposażenie jest grupa 14 – stanowisko KURSANT, a najwyższą 1 – stanowisko KOMENDANT). Co za tym idzie, w grupach 12 i 13 uposażenie wzrośnie przeciętnie o 202 złote, a w grupie 11 przeciętnie o 102 złote.

Do Służby Ochrony Państwa trafi prawie 2,5 mln złotych, a podwyżki dotyczyć będą 1 867 stanowisk.

Przypomnijmy, uposażenia funkcjonariuszy wzrosły w 2016 roku o 202 zł, a kolejna podwyżka wynikająca z ustawy modernizacyjnej przewidziana jest na styczeń 2019 r. Jeśli projekty rozporządzeń wejdą w życie, najmniej zarabiający funkcjonariusze podwyżki otrzymają od 1 maja 2018 roku. Jednak pieniądze nie trafią do wszystkich, a jedynie do niektórych funkcjonariuszy, co podnosi głosy sprzeciwu części środowiska. W tle jest też ultimatum postawione MSWiA przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w którym związkowcy domagają się m.in podwyżek w wysokości 650 złotych na jednego funkcjonariusza. Termin podpisania porozumienia FZZ SM wyznaczyła na 14 kwietnia. Jedno jest pewne, i zgodnie podkreśla to wielu przedstawicieli służb mundurowych, pensje funkcjonariuszy muszą rosnąć, nie tylko dlatego, że rosną koszty życia, ale też po to, by formacje mundurowe były konkurencyjne na rynku pracy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Obserwator 3
sobota, 14 kwietnia 2018, 22:37

Co narzekacie dobre i cokolwiek. Chociaz dobry ruch ze podnosza najbiedniejszym. Jeszcze bym zweryfikowal te dodatki sluzbowe dlaczego robia w wydziale to samo a jeden ma dodatek wyzszy o wiele od drugiego. To jest chore patologia co ze tamten jest lepszy bo pociesza szefa. A te funkcyjne to bym obnizyl

@...
piątek, 13 kwietnia 2018, 12:44

Pieniądze były są tylko trafiają do innych portfeli. Nie wiem co robi ten pan na kasztance, NIK i reszta że nic nie widzą i a raczej nie chcą widzieć. Polecenia i strategia jest taka że nie daje się awansów na stopniach na czas i ludzi trzyma się kilka lat na niższych uposażeniach stąd są oszczędności, które wracaj wyżej i tu nie wracają do budżetu tylko dzieli się je wysokimi.... premiami na stanowiskach komendanckich. Tak samo jest z dodatkami. Nie wspomnę że funkcjonariusze przynoszą papier toaletowy bo się nie kupują /nie wspomnę o reszcie/ znowu oszczędności i znowu premie. Dodatki motywacyjne i nagrody oraz pieniądze z zabranych 20% L4 obniża się z urzędu o ok. 20% i znowu oszczędności i premie. I tak premia goni premię a na dole nic. A przetrzymywanie otrzymanych pieniędzy z budżetu do ostatniego dnia obowiązku wypłacenia na krótko terminowych lokatach / i znowu premie. Ile można brać tych premii !!!. Na dole też ludzie mają rodziny do wykarmienia. Zwykły funkcjonariusz na odejście nic nie dostanie a góra podnosi sobie dodatki żeby zwiększyć naliczoną emeryturę. Kiedyś oficer /na wysokich stanowiskach - bo jest wielu którzy ciężko zasuwają za małą kasę/ był elitą teraz nie będę tego komentował. Gdzie tu honor, godność, sprawiedliwość byle tylko napchać swoją kabzę kosztem tych którzy na nich pracują. Nie chcę nazywać tego po imieniu ale może ktoś się w końcu dopatrzy że jest to jeden wielki \"wałek\" i porówna takie czyny z kodeksem karnym. Dla mnie działania \"oczki\" to pikuś co z tym co się dzieje w budżetówkach. Gdzie wasza etyka!!!

Gosc
środa, 11 kwietnia 2018, 20:29

A cywile!!!! Bez nas brak obiegu dokumentacji mamy dosyć pracować za 1648 zł. Czy ktoś otworzy oczy!!!!!

fikus72
środa, 11 kwietnia 2018, 18:25

Dobre i to... Niestety brak rąk do pracy to efekt reform po 1989 roku. Poszedłem do Policji w ramach Słuzby Kandydackiej w OP w 1992 po Szkole Zawodowej. Nie mogłem pozostać bo nie miałem już wymaganego ustawowo średniego które zdobyłem (Matura-zaocznie) 45 dni po odejściu. Niestety o 16 dni za późno... Takich jak ja było 75% Kompanii z czego ok.50% uczących się w tym czasie zaocznie. Wtedy byłem rozgoryczony ale przez pierwsze 2 tygodnie...Pracodawcy bili się o mnie bo: -były Policjant ;) -średnie wykształcenie Dziś mam wyższe i i śmieję się z tych którzy chcą za śmieszne pieniądze \"szlifować krawężniki\" chociaż ja robiłem to dla Ojczyzny za żołd ; z pełnym zaangażowaniem, szacunkiem i ofiarnością - bo w końcu to MY -Policja RP mieliśmy pokazać że czasy Milicji PRL-u to przeszłość i można / trzeba inaczej.

A
wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:06

Tak odczuwalnych podwyżek dawno nie było...

qwert6
poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 00:04

A pracownicy cywilni. Mundurowi do góry a cywile ???????????????

james
niedziela, 8 kwietnia 2018, 10:39

To jest znowu dzielenie funkcjonariuszy. A grupa 9 i 10 w PSP to co?

Radek
piątek, 6 kwietnia 2018, 19:50

A to netto czy brutto bo nie widzę

mex
czwartek, 5 kwietnia 2018, 23:10

Śmiech na sali nie podwyżka.. Ludzie , teraz za rozwożenie Pizzy dostaje się 2500 + 1000 z napiwków, więc się nie dziwcie że nikt do służb mundurowych nie przychodzi. W zeszłym roku do mojej jednostki SW przyszło 4 funkcjonariuszy - już ich nie ma, podobnie jak chętnych do pracy, tak piszę pracy bo służbą już tego nazwać nie można.

Gość
czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:40

W służbie wieziennej na początek trochę ponad 2200 do ręki przez dwa lata. Wiec zapraszamy pracować za kratki i się uzerac z bandziorami i narażać zycie

ms
czwartek, 5 kwietnia 2018, 14:54

a gdzie żołnierze, obiecali w zeszłym roku podwyżki a tu nic, nic więc dziwnego że nie ma chętnych do ciężkiej służby za 2500, tym bardziej że pozabierali prawie wszystkie dodatki, kto będzie narażał życie za grosze

Gość
czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:42

Robi się masakra. Do policji przyjmują się same kobity . Niedługo będzie jak w angli albo francji ze jeden na ulicy będzie lał 10 policjantek

Mk
czwartek, 5 kwietnia 2018, 10:15

A gdzie służba Wiezienna?

Przecier
środa, 4 kwietnia 2018, 23:26

A Służba Więzienna???? Nie będzie podwyżek???

ccc
środa, 4 kwietnia 2018, 16:15

Wpierw to policja niech się wykaże w działaniu, swojej aktywności i przede wszystkim efektywności. To są cały czas pieniądze wyrzucane w błoto ! Jak widzę tych chłopaczków i dziewczynki wzrostu poniżej 160 cm z \"zimnym\" łokietkiem i przeciwsłonecznych okularkach wożących się radiowozami po okolicy to mi się drobne i zwłaszcza grube nie zgadzają ! POlicja nie ma zaufania publicznego ! To jest pudrowanie trupa !