Czy grozi nam "mundurowy" protest? Związkowcy o swoich postulatach

27 marca 2018, 15:12
Funkcjonariusze fot.MSWiA
fot. MSWiA
  • Przedstawiciele zwiazków zawodowych domagają m.in. przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń, do kwoty 650 złotych w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza;
  • Postulaty zakładają powrót do 100 proc. płatnych zwolnień lekarskich oraz zasad emerytalnych sprzed 1 stycznia 2013 roku;
  • Czas na podpisanie porozumienia z właściwymi ministrami mija 14 kwietnia, wtedy zwiazkowcy podejmą decyzję o dalszych krokach. Nie wykluczają rozpoczęcia akcji protestacyjnej;

W służbach mundurowych, niemal wszystkich resortów, trwają procesy związane z modernizacja, zmianą struktury, nazwy czy kształtu nowopowstałych formacji. Jednak mimo zmian, jak wskazują przedstawiciele związków zawodowych, wciąż jest wiele do zrobienia. Związkowcy domagają się m.in. podwyżek, powrotu do sytemu emerytalnego sprzed 31 grudnia 2012 roku czy pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Podczas konferencji prasowej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawiciele służb wyrazili nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte zanim „będą musieli podjąć decyzję o proteście”.

Jak zauważył Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, „Przede wszystkim jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć czego służbom mundurowym brakuje. Robimy to, żeby wszystkim obywatelom żyło się bezpieczniej” - mówił Jankowski. Jakie są więc postulaty związkowców?

Po pierwsze podwyżki. Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych domagają się przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń jeszcze w tym roku. Chodzi tu o kwotę 650 złotych w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza.

Nasze postulaty są racjonalne i spowodują, że ze służb nie będą odchodzić doświadczeni funkcjonariusze, a ci, którzy są kandydatami, będą chętniej przychodzić do służby

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa

Jednak, jak zauważa jeden ze zwiazkowców, z którym udało nam się porozmawiać, podnoszenie przez FZZ SW przede wszystkim aspektów finansowych może okazać się krótkowzroczne. "Jeżeli w ciągu następnych lat, nadal będzie utrzymywał się wysoki wzrost gospodarczy problem płac powróci. Dlatego postulat o powiązaniu proc. PKB przeznaczonego na bezpieczeństwo wewnętrzne jest słuszny, wraz ze wzrostem PKB środki na formacje mundurowe wzrastałyby z automatu" - mówi jeden z funkcjonariuszy.

W trakcie trwania konferencji prasowej FZZ SM, na stronie MSWiA pojawił się komunikat, w którym czytamy, że już od 1 maja 2018 roku najmniej zarabiający funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają zapowiadane podwyżki. Kolejne, zaplanowano zarówno dla pracowników cywilnych jak i mundurowych, na 1 stycznia 2019 roku. Resort przypomina też o podwyżkach jakie funkcjonariusze już otrzymali oraz m.in. o podwyższonym „dodatku stołecznym”.

W rozmowie z InfoSecurity24 podwyżki zapowiadał także Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Płk SW Grzegorz Fedorowicz. Wiceszef polskiego więziennictwa zauważył, że kolejne podwyżki planowane są na 1 stycznia 2019 roku i podkreślił, że oprócz podwyższenia uposażenia dla wszystkich funkcjonariuszy, planowane jest także przeznaczanie części środków na dodatki motywacyjne, dzięki którym możliwe będzie wyróżnienie najlepszych funkcjonariuszy.

Od 1 stycznia 2017 roku podwyższyliśmy wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW o 0,18 proc, a od 1 stycznia 2019 współczynnik ten wzrośnie o kolejne 0,22 proc. W związku z tym, uposażenie w 2017 roku wzrosło średnio o 250 złotych kalkulacyjnie na każdy etat funkcjonariusza. Kwota ta podzielona była na wzrost uposażenia zasadniczego - 210 złotych, wzrost dodatków za wysługę lat, ale część z tej kwoty przeznaczona została też na wzrost dodatku służbowego, który ma charakter motywacyjny. I to jest właśnie element, który ma dla nas istotne znaczenie, bo możemy docenić tych funkcjonariuszy, którzy wyróżniają się na tle innych, czyli są po prostu "lepsi". I dzięki tym dodatkom, właśnie tych najlepszych funkcjonariuszy możemy wyróżniać w sposób szczególny. 

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Płk SW Grzegorz Fedorowicz

Kwestia uposażeń funkcjonariuszy do zawsze budzi duże emocje w środowisku służb mundurowych. W dyskusji chodzi głównie o funkcjonariuszy liniowych i pełniących służbę na najniższych stanowiskach ale też tych, którzy do służby dopiero wstąpili. Wielu przedstawicieli służb mundurowych, podkreśla, że bez znaczącego wzrostu uposażeń dla nowoprzyjętych funkcjonariuszy, służby dbające o nasze bezpieczeństwo przestaną być konkurencyjne na wciąż rozwijającym się rynku pracy. Od 1 maja, takie podwyżki mają pojawić się w służbach podległych MSWiA.

undefined
fot. Twitter MSWiA

Związkowcy, podczas spotkania, podkreślali także konieczność powrotu do zasad emerytalnych sprzed 31 grudnia 2012 roku oraz pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Dziś funkcjonariusz przebywający na zwolnieniu lekarskim pobiera 80 proc. uposażenia, a na emeryturę odejść może po minimum 25 latach służby oraz przy wieku minimum 55 lat. Przed zmianami, jakie weszły w życie w 1 stycznia 2013 roku, funkcjonariusze na emeryturę odejść mogli już po 15 latach służby, był to wprawdzie najniższy wymiar pobieranych procentowo świadczeń, jednak ówczesna ustawa, jak zauważają związkowcy, dawała w ogóle taką możliwość.

Jednak opinie dotyczące kształtu postulatów podzielone są nawet wewnątrz środowiska związkowego. W rozmowie z InfoSecurity24, chcący zachować anonimowość przedstawiciel związków zawodowych jednej z służb mundurowych podkreśla, że "podniesienie liczby lat służby do 25 było słusznym krokiem, ponieważ standardy służby zmieniły się zdecydowanie na lepsze, jednak wprowadzenie granicy wieku 55 lat powoduje, że młodzi ludzie już tak ochoczo nie wstępują do służb mundurowych". Zatem jego zdaniem, nie nad powrotem do zasad sprzed 2013 roku a nad zniesieniem granicy wieku należy się poważnie zastanowić.

Wśród postulatów FZZ SM znalazły się też m.in. wprowadzenie 100 proc. stawki za nadgodziny i odmrożenie waloryzacji uposażeń.

Przedstawione kwestie pojawiały się w debacie publicznej już od jakiegoś czasu. Związkowcy podkreślają, że liczą na dialog z przedstawicielami rządu i poszczególnych ministerstw, tak by wspólnie można było dojść do porozumienia. Zaznaczają jednocześnie, że jeśli nie będzie odpowiedzi ze strony władz w kwestii podjęcia rozmów, gotowi są do podjęcia akcji protestacyjnych.

Postulaty zostały przesłane do szefów MSWiA, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości 12 marca 2018 roku. Porozumienie, jak zaznacza Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa, musi zostać podpisane do 14 kwietnia.

Apelujemy do ministrów, żeby zaczęli z nami rozmawiać. Po tym terminie, jeśli nie podpiszemy porozumienia, będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące form protestu

Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
Irek72
środa, 11 kwietnia 2018, 11:52

Bardzo dobrze rozumiem Mundurowych. Służba więzienna,Policja,straż pożarna,codziennie narażają swoje życie przede wszystkim w porach nocnych. Należy im się to,Bo ich praca naprawdę kolorowa nie wygląda.

Harry 2
piątek, 30 marca 2018, 18:58

Mundurowym ciągle mało! Nie podoba się, to do prywaciarza za 1530zł na rękę!

Kozi
piątek, 30 marca 2018, 18:24

Emerytura po 15 latach czy 100% za L4 to troche przesada ale wynagrodzenia szczerze współczuje. Jak tu ryzykować życie i zdrowie na nockach i w święta za 2800zł. Przydały by się podwyżki wysokości 500zł...

Maruda
piątek, 30 marca 2018, 17:14

Z tego co tu widzę w większości wypowiedzi ludzie nie mają pojęcia o służbie i o tym ile zarabiają policjanci ze kasjerka w Biedronce czy lidlu ma wyrzsza pensje i to że na każdym kroku są obrażani,nagrywani i wyśmiewani bo jak policjant daje mandat za to że obywatel przechodzi na czerwonym świetle przez pasy to już jest menda która się czepia a on poprostu wykonuje swoje obowiązki a jak mandacik za przekroczenie prędkości to odrazu panie policjancie może pouczenie itd.zastanowcie się ludzie policja jest od tego żeby pilnowała przestrzegania prawa a wy zazwyczaj macie do nich pretensje o to że wykonują swoje obowiązki.nastepna rzecz jest taka skoro mają taką bajkę to dlaczego jeden z drugim się nie zaciągnie i nie założy mundury a bo przecież za grosze nie będzie pracował a ludzie będą obgadywali za te psie pieniądze

aaa
piątek, 30 marca 2018, 13:55

Kochani komentatorzy, zapraszam serdecznie na nocny patrol Krakowa szczególnie w piątek lub sobotę. Połowa z was narobiłaby w gacie po godzinie szarpania się z mętami. Komentować w internecie każdy cwaniak potrafi. Nic nie przyciąga do tej służby. Kasa podobna jak w lidlu, za nadgodziny, nocki, święta nie ma ani grosza. Za 3 tysiące na rękę można pracę o wiele spokojniejszą znaleźć bez nocek i wekendów pracujących.

Policjant
piątek, 30 marca 2018, 13:10

Jestem bardzo ciekawy czy za niecałe 2900 miesięcznie ci wszyscy oburzeni komentatorzy byliby skłonni brać udział w czynnościach przy zwłokach młodej matki zasztyletowanej na oczach pięciolatka, który płacząc prosi mnie abym ją naprawił... lub też czynności przy wypadku gdzie ginie cała rodzina. Można też mocować się dla przyjemności z ćpunem chorym na żółtaczkę... Zapomniałem o cudownych przełożonych, bez podstawowej wiedzy i mózgu... Zapraszam do Policji! Praca lekka, łatwa i przyjemna....

Murzynek Bambo
piątek, 30 marca 2018, 12:55

A budżetówki administracja od lat podwyżek nie miała

Ciekawski
czwartek, 29 marca 2018, 10:32

Mundurowcy by się wstydzili z tym całym swoim protestem. Wykonują swoje obowiązki w sposób żenujący i niedbały, a niekiedy karygodny (patrz sprawa Igora Stachowiaka, albo sprawa Komendy). Oni cały czas myślą, że obywatele są dla nich, a nie oni dla obywateli. Kasy wiecznie im mało, ale z drugiej strony to najlepiej nic nie robić, albo lecieć po najprostszej linii. Pod jakim względem praca takiego policjanta, czy pogranicznika jest cięższa od pracy górnika, leśnika, budowlańca czy magazyniera, że już po 15 latach na emeryturkę chcą uciekać i być balastem dla budżetu i podatników, jako emeryci w wieku 35-40 lat!?

Obywatel
czwartek, 29 marca 2018, 04:23

Dlaczego policjant który przez 8 godzin wozi tyłek w radiowozie i jest wielce urażony, kiedy musi podjąć interwencje, ma iść na emeryture po 15 latach, a taki górnik, stoczniowiec czy budowlaniec ma pracować jak wół do 65 roku? Czyja praca jest cięższa? Mundurowi się na prawdę nie przemęczają i ich praca to typowe zabijanie czasu. Tym bardziej też potrzeba pieniędzy na modernizacje, a nie na przejadanie. Służby są dla obywateli, a nie odwrotnie. Panowie mundurowi, wstydźcie się!

Gościu
środa, 28 marca 2018, 12:02

I tak się nic nie zmieni. Związki pokrzycza i tyle z tego będzie.

pey
środa, 28 marca 2018, 11:51

Jak MSW zacznie lepiej zarządzać Policją dokona racjonalnych ruchów modernizacja systemu łączności i nadzoru nad pojazdami czyli GPS w każdym pojeździe. Dokona racjonalnych zakupów uwzględniając standaryzacje typów i marki pojazdów kierowanych do służby patrolowej. Dokona zakupów lekkich kamizelek i wyposażenia osobistego policjantów np wymiana tonf na pałki rozkładane dokupią paralizatorów rozwiną sieć wymiany informacji dokupią i wyposażą patrole i radiowozy w systemy informatyczne min 17\" wyświetlaczem to mogą wtedy dawać im podwyżki. Ale na razie jest bieda i to straszna jeżeli chcą zwyczajnie przejść kase a nie wydawać na modernizacje to skandal.

j-23
środa, 28 marca 2018, 10:40

Pojawiło się więcej pieniędzy w budżecie to zleciały się wszelkiej maści sępy. Zamiast inwestować te pieniądze w przemysł wysokich technologii to my je po prostu przejadamy.Jak komuś nie pasuje ,to czekają kasy w biedronkach albo innych lidlach do końca życia ,wolna wola.

TYTU
środa, 28 marca 2018, 00:19

A służba zdrowia powoli ale systematycznie się rozpada bo ważniejsze jest trzymanie obywatela za mordę niż jego leczenie.

gegroza
wtorek, 27 marca 2018, 23:39

Skandaliczne postulaty. Niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego mają mieć 100 % za zwolnienia ? Znów będzie jak dawniej że pł komisariatu było na zwolnieniach lekarskich. Dlaczego kolega za studiów już jest na emeryturze bo poszedł do policji a ja mam jeszcze pracować 20 lat ? Służby i tak mają masę przywilejów. A co do braku chętnych - to nie jest prawda. Są wakaty bo nie ma pieniędzy na ich obsadzenie a nie dlatego ze nie ma kandydatów.

iranat
wtorek, 27 marca 2018, 20:34

szkoda ze nie napiszecie jak z wojska masowo uciekaja do cywila np piloci smiglowcowi z powodu coraz bardziej zenujacych pensji i braku perspektyw gdzie koszt wyszkolenia takiego personelu latajacego to kosmos - ale co tam - stac nas przeciez prawda?

ccc
wtorek, 27 marca 2018, 19:15

Co do milicji obywatelskiej to należało ją rozgonić na cztery strony świata już w 1990 roku ! Do dzisiaj to ostoja wielokopoleniowych klanów SB-ków, UB-ków, ZOMO-wców i innego zdradzieckiego, komunistycznego badziewia.

Box
wtorek, 27 marca 2018, 19:14

Chyba się komuś w głowach poprzewracalo. Od 2 lat podwyżka za podwyżka a ci jeszcze grożą akcja protestacyjna i do tego chcą przywrócenia 15 letniej służby? Bez żartów. Nigdy nie byłem za tym żeby służby mundurowe pracowały 40lat jak inne zawody ale 15 lat było niepoważne i był to spadek po komunie gdzie trzeba było specjalnie premiowac służby mundurowe żeby byli chętni do terroryzowania własnego narodu. Obecne 25 lat jest w sam raz choć równie dobrze mogło by być i 30, natomiast domaganie się przywrócenia 15 letniej służby jest szczytem bezczelnosci i mam nadzieje ze nie będzie tu żadnych ustępstw. Podobnie w kwesti powiązania wydatków z pkb. A jak komuś sie nie podoba podejście ie obecnego rządu to nich głosuje na poprzedników, to może i na 40stke się zalapia i będą siedzieć cichutko jak mysz pod miotla, tak jak,w tedy jak wprowadzono 25lat, bo będą wiedzieć że nikt się z nimi nie liczy. Czy w przypadku służb obowiązuje zasada daj palec a wezmą ci rękę? Wydawało by się że powinni tam być mądrzejsi ludzie.