Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Międzynarodowe Targi SECUREX w Poznaniu czyli święto zaawansowanej technologii w sektorze bezpieczeństwa

<p><g class="gr_ gr_4 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="4" data-gr-id="4">Fot</g><span>. Jacek Raubo</span></p>

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Securex, odbywające się w halach MTP w Poznaniu, dobitnie pokazały kluczowe kierunki w zakresie myślenia rozwoju systemów ochrony w XXI w. Przede wszystkim zauważalna stała się dominacja bardzo mocno zróżnicowanych systemów obserwacji wizyjnej. Chodzi tutaj zarówno o kamery, jak i, co chyba najważniejsze, coraz bardziej skomplikowane oraz rozbudowane systemy do ich obsługi, analizy i wykorzystania danych.

Można odnieść wrażenie, że to czym fascynowaliśmy się słysząc o rozpoznawaniu twarzy, rejestracji w państwach takich jak Stany Zjednoczone, ChRL, Rosja, w sposób skryty puka do naszych drzwi również w Polsce. Uwidacznia się tym samym trend odchodzenia od systemów fizycznych blokad, chociaż, co trzeba podkreślić, i takie były prezentowane w Poznaniu, na rzecz coraz bardziej zautomatyzowanego, komputerowego, można wprost stwierdzić „smart” chronienia obiektów czy też mienia. Wystarczy nadmienić, że jeden z kluczowych wystawców, Hangzhou Hikvision DigitalTechnology, zaprezentował w Poznaniu całościowy system do rozpoznawania. Ma on mieć możliwość wykrywania oraz rozpoznawania do 30 twarzy jednocześnie. Co więcej podając przy tym procent prawdopodobieństwa rozpoznanej osoby, płeć, grupę wiekową czy też konkretne elementy ubioru. W opisie tego rozwiązania wskazano, że możliwe jest też wyszukiwanie wideo przy użyciu zdjęcia twarzy poszukiwanej osoby. Systemy Hikvision mają być rozwijane w oparciu o budowanie technologii Deep Learning, a więc w oparciu o sztuczną inteligencję w systemach bezpieczeństwa.

Czytaj też: Laboratorium Moskwa - czyli jak Rosja "wyznacza trendy" w monitoringu miast

Swoista rewolucja komputerowa w znacznym stopniu ułatwia pracę ochronie, ale i rodzi wiele wątpliwości na przyszłość co do wszelkich nowych wyzwań technologicznych, reakcji na zależność z czynnikiem ludzkim, a także pytania o wrażliwość na działania również wyposażonych w nowości technologiczne przestępców, szpiegów przemysłowych, itp. Jednak jednego można być pewnym po tegorocznych targach, samo zainstalowanie kamer monitoringu już zwyczajnie nie wystarcza. Należy patrzeć szerzej na całą architekturę systemu, wyposażonego w różne sensory oraz systemy do przetwarzania pozyskanych danych. Wpinane są do niego coraz to nowsze elementy, przykładem tego była chociażby technologia RONYO TECHNOLOGIES z Czech, zakładająca budowę systemu ochrony obwodowej, gdzie zainstalowane na płotach detektory są skomunikowane bezprzewodowo z monitoringiem wizyjnym, systemem zarządzania budynkiem czy też bezzałogowymi statkami powietrznymi (bsp).

Z praktycznego punktu widzenia, w obrębie modernizacji np. służb mundurowych, widać było na Securex silną obecność kamer interwencyjnych. Należy odnotować, że być może Policja de facto rozpoczęła coś w rodzaju boomu na tego typu technologię. Kamery są przy tym coraz mniejsze, co ma ułatwić ich zastosowanie w przypadku trudnych warunków patrolowo-interwencyjnych. Jednak ważnym elementem jest w tym zakresie utrzymanie odpowiedniej jakości rejestrowanego obrazu, w celu jego potencjalnego wykorzystania.

[GALERIA_2895]

Ważnym segmentem wystawy były również wspomniane technologie bezzałogowych statków powietrznych. Chodzi przede wszystkim o dynamicznie wzrastający sektor bsp na potrzeby ochrony dużych obiektów, monitorowania skażeń, całej gamy szczegółowej obserwacji, która jest skoncentrowana na potrzebach konkretnego odbiorcy. Stąd też oprócz samej ekspozycji stacjonarnej, na Securex pojawiła się strefa Drone Zone, gdzie pokazywane były działania na potrzeby ochrony obwodowej. Ciekawym elementem dyskusji w kontekście wykorzystania bsp w tym zakresie jest ich autonomiczność, a także możliwość ograniczenia lub wręcz wyeliminowania ludzi z zadań patrolowych. Nie można ukrywać, że oprócz sfery wojskowej (co ciekawe na targach reprezentowana była 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych), bsp wywalczają sobie kluczowe miejsce w sektorze niemilitarnego bezpieczeństwa i ochrony. Kamery, komputery i drony, to wręcz dziś nieodzowna kombinacja również na polskim rynku.   

Czytaj też: Nie można ignorować zagrożenia związanego z dronami [Defence24 TV]

Górnolotnie można stwierdzić, że obecnie wyścig technologiczny skupiony jest na coraz lepszej obserwacji stacjonarnej oraz mobilnej, m.in. poprzez zwiększenie zdolności systemów bi-spektralnych (światło widzialne oraz termowizja). Jednak ciężar myślenia o przyszłości przesuwa się w kierunku szybkiej analizy zgromadzonych danych. Za chwilę detektory będą początkiem w zakresie rozpoznawania ciała człowieka, rozpoznawania naszych pojazdów oraz ich cech szczegółowych na potrzeby np. poszukiwań. Jesteśmy tym samym coraz bliżej dylematów na ile rzeczywiście przestrzeń pracy, życia, uczenia się jest rzeczywiście kontrolowana. To co wydawało się być debatą futurystów, można było śmiało obserwować na Securex. Jednocześnie zadając sobie pytanie co w takim razie pojawi się na kolejnej edycji targów w Poznaniu.

W tym miejscu trzeba odnotować interesujący projekt badawczy, zaprezentowany przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, a odnoszący się do obserwacji przekazów medialnych - Content Analysis System for Television CAST. Pozwala on na rejestrację programów telewizyjnych oraz umożliwia przeszukiwanie zarejestrowanego materiału w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie poszczególnych audycji, oznaczanie fragmentów audycji, opisywania ich za pomocą słów kluczowych wraz z tworzeniem notatek, kategoryzacje materiałów, itp. Pozwala również na monitoring powtarzalnych materiałów, takich jak reklamy, spoty etc. Oprogramowanie to posiada wbudowaną wyszukiwarkę dzięki której można szybko przeszukiwać bazę danych z opisami kipów i notatkami użytkowników. Co więcej rozwijany jest również system transkrybujący mowę na tekst. Jego wykonawcą jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Transkrypcja słów wypowiedzianych w języku polskim jest dołączana do opisu audycji i dostępna w systemie Repozytorium. Patrząc na coraz częściej poruszane zagadnienie działań w przestrzeni informacyjnej, takie rozwiązania stają się czymś równie istotnym w sferze bezpieczeństwa co fizyczne bariery oraz drony.

Innym, nader widocznym dla każdego obserwatora sygnałem płynącym z targów Securex, jest niewątpliwie potrzeba dokładnego zrozumienia sukcesu firm z Azji w branży ochrony i bezpieczeństwa. To, bowiem właśnie one zaczynają nie tyle badanie rynku w Polsce, co raczej pełnoskalową ekspansję w zakresie bardzo rozbudowanych systemów ochrony. Potwierdza się hipoteza, że to właśnie w tym rejonie świata, ze szczególnym uwzględnieniem Chin czy też Korei Południowej, będzie odbywał się nowy wyścig technologiczny, którego oddźwięk zauważymy również na polskim rynku. Co więcej, w przypadku Securex, dało się zaobserwować interesujące sondowanie rynku przez mniejszych producentów z Chin. Zapewne jest to próba wykorzystania otwierającej się szansy eksportowej zapoczątkowanej przez ekspansję w Polsce wielkich chińskich koncernów. Warto więc zauważyć dynamikę działań takich firm jak Hangzhou Hikdivision DigitalTechnology, Dahua Technology czy też Shenzhen Zhongxi Security.

Czytaj też: Chiny: Narodowy „Wielki Brat”. Miliony kamer w jednym systemie rozpoznawania twarzy

W trakcie SECUREX odbyły się również zróżnicowane warsztaty oraz konferencje. Warto w tym ujęciu wyróżnić debatę poświęconą koncepcji „SMART CITY„. Jak wskazali organizatorzy:  „Megatrendy technologiczne zaprojektowały dzisiejszy układ cywilizacyjny: 2% ziemi zajmują miasta, w których mieszka połowa ludności. Jest to gigantyczne wyzwanie, jakie stoi przed włodarzami miast. Istotne jest, by znajdować odpowiedzi na pytania, jak podnieść jakość życia w miastach – tymi słowy zainaugurował konferencję SMART CITY Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania. W dobie autonomicznych samochodów, technologii VR, Big Data oraz sztucznej inteligencji, potrzebne są dobre praktyki i doświadczenie, którymi uczestnicy spotkania mieli okazję się wymienić. Kwestie bezpieczeństwa wpisującą się w ideę inteligentnych miast poruszył Wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznański, Tomasz Kobierski. Tematy te, obecne są na targach od lat i mogą nas zająć na lata kolejne. „Konferencja SMART CITY doskonale wpisuje się w tematykę targów SECUREX, a także pozostałych wydarzeń. Możemy się bowiem zetknąć z kwestią alternatywnych napędów – na targach GreenPOWER i EXPOPOWER, alternatywnych źródeł ciepła na targach Instalacje. Zatem konferencja stanowi swoiste spoiwo pomiędzy tymi tematami”. Prezes Kobierski zapowiedział także pomysł targów o profilu SMART CITY, łączących wiele branż: samochodową, bezpieczeństwa, dające kompleksową odpowiedź, jak otaczający nas świat będzie wyglądał za kilka lat.”

Konkludując, śmiało można stwierdzić, że obserwacja wystawców na Securex wzbudza ciekawość w zakresie dynamiki zmian w sferze systemów zabezpieczeń. Coraz częściej nasza przestrzeń miejska jest „smart”, pytanie tylko, gdzie są tego granice i czy w ogóle chcemy je wyznaczać. Tak czy inaczej z perspektywy publicznych jak i prywatnych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem pojawia się wielka okazja na zwiększenie efektywności swoich działań. Lepiej obserwując można wychwytywać zdarzenia przed ich eskalacją, budować coraz to doskonalsze systemy obserwacji oraz monitoringu miast, granic, obiektów chronionych, infrastruktury krytycznej, itd. Zaś autonomiczność systemów bezzałogowych odciąża ludzi, pozwalając na ich działania jedynie w krytycznym momencie, wymagającym interwencji. Toczy się również walka o obniżenie cen i kosztów ochrony, co szczególnie jest widoczne w segmencie prywatnego biznesu, gdzie wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, nowe wymagania prawne i wewnętrzne, ścierają się z pytaniem o rentowność zakupów, wzmacnianie kadry zajmującej się ochroną.    

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze